02.02.2023

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2023 r., sygn. II OSK 2833/21

W świetle art. 4 pkt 16 u.g.n. nie można pojęcia "nieruchomości podobnej" utożsamiać z nieruchomością identyczną lub tożsamą. Wymaga podkreślenia, że zagadnienie doboru nieruchomości podobnych podlega kontroli zgodności z prawem, ale z wyłączeniem kwestii wymagających wiadomości specjalnych, które posiada rzeczoznawca majątkowyŻaden przepis prawa, w szczególności art. 4 pkt 16 u.g.n. oraz § 4 ust. 1 i 3 rozporządzenia w sprawie wyceny, nie stanowi, że nieruchomością podobną może być wyłącznie działka o takiej samej powierzchni i położona w tej samej miejscowości co nieruchomość wyceniana. Oczywiste jest, że pomiędzy nieruchomościami podobnymi mogą występować różnice (odnoszące się np. do ich powierzchni, czy lokalizacji), na co wskazuje wyraźnie art. 153 ust. 1 u.g.n., który mówi o "cechach różniących nieruchomości podobne od nieruchomości wycenianej"

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędziowie sędzia NSA Tomasz Bąkowski sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. i H. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Kr 574/21 w sprawie ze skargi A. R. i H. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] marca 2021 r., znak: [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 27 lipca 2021 r., sygn. akt II SA/Kr 574/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę A. R. i H. R. (dalej: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. (dalej: "Kolegium") z [...] marca 2021 r., znak: [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty w wysokości 6 004,80 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości obejmującej działkę nr [...], obręb [...] o pow. 0,2032 ha, w związku z uchwaleniem przez Radę Miasta Oświęcim 29 czerwca 2016 r. (uchwała nr XXIII/437/16) miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w Oświęcimiu przy ulicy Fabrycznej, oznaczonego literą A (dalej: "Plan Miejscowy").

2. Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyli A. R. i H. R., zaskarżając go w całości, zarzucając mu, na podstawie art. 174 pkt 2 p.p.s.a., naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, a to:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne