16.05.2024

Zgodność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z prawem - Wyrok NSA z dnia 16 maja 2024 r., sygn. II OSK 1342/21

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można określić obszary wymagające przeprowadzenia scaleń i podziałów nieruchomości, co obliguje gminę do działania z urzędu, a właścicieli tych nieruchomości nie pozbawia możliwości składania wniosków o dokonanie połączenia i ponownego podziału według procedury uproszczonej przewidzianej w art. 98(b) ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia NSA Tomasz Bąkowski Protokolant: asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 marca 2021 r. sygn. akt IV SA/Wa 2113/20 w sprawie ze skargi D. T. na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 7 maja 2015 r. nr XI/195/2015 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego I. oddala skargę kasacyjną; II. zasądza od D. T. na rzecz Rady Miasta Stołecznego Warszawy kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 marca 2021 r., sygn. akt IV SA/Wa 2113/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.), oddalił skargę D. T. na uchwałę Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 7 maja 2015 r. nr XI/195/2015 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

D. T. złożył skargę kasacyjną, którą zaskarżył powyższy wyrok w całości, zarzucając Sądowi I instancji:

I) Naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie (art. 174 pkt 1 p.p.s.a.), a to:

1) art. 15 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. 2021 poz. 741 z dnia 22.04.2021 r. – dalej: u.p.z.p.) w zw. z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez ich niezastosowanie i w konsekwencji brak stwierdzenia nieważności zaskarżonego §12 uchwały w części dotyczącej ust. 1, zawierającego element planu miejscowego jakim jest określenie granic obszarów wymagających przeprowadzenia scaleń i podziałów nieruchomości, pomimo że nie jest to element obowiązkowy m.p.z.p., zaś zarówno w dacie uchwalania planu, jak i obecnie, nie istniała potrzeba wyznaczania tego obszaru, zaś organ "ma ani zamiaru ani możliwości" (po sprostowaniu na rozprawie: "nie ma ani zamiaru, ani możliwości") przeprowadzenia procedury scalania i podziału nieruchomości położonych w granicach obszaru wyznaczonego w ust. 1 z urzędu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne