04.04.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2023 r., sygn. II GSK 10/20

Niewątpliwie w postępowaniu nadzwyczajnym z wniosku o wznowienie postępowania są stosowane przepisy o postępowaniu zwykłym, a więc także przepisy o postępowaniu wyjaśniającym. Zgodnie z art. 7 k.p.a., organ administracji publicznej, a więc także organ, do którego złożono wniosek o wznowienie o postępowania administracyjnego, z urzędu lub na wniosek stron powinien podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, w rezultacie których będzie możliwe ustalenie, czy zachodzi okoliczność stanowiąca podstawę wznowienia. W drodze postępowania wyjaśniającego odbywa się także sprawdzenie, czy strona skarżąca przed sądem pierwszej instancji jest, czy też nie jest, stroną wnioskowanego do wznowienia postępowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Wojciech Sawczuk Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 sierpnia 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 840/19 w sprawie ze skargi C. S.A. w W. na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 18 lutego 2019 r. nr DHRT.WIT.7114.2.2018.5 w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od C. S.A. w W. na rzecz Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 sierpnia 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 840/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę C. S.A. w W, na postanowienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 18 lutego 2019 r. w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania w sprawie dopłaty do kosztów świadczenia usługi powszechnej.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W październiku 2018 r. C. S.A. w W. (dalej "skarżąca") wystąpiła o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (dalej "Prezes UKE") z 11 września 2017 r. o przyznaniu dopłaty za rok 2007 do kosztów za świadczenie usług wchodzących w skład usługi powszechnej. Podniosła, że "bez własnej winy – nie brała udziału" w tym postępowaniu i w związku z tym istnieje podstawa do jego wznowienia w oparciu o art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2000; dalej "k.p.a.") w zw. z art. 206 ust 1 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z. 2018 r., poz. 1954 ze zm.; dalej "p.t."). Podała, że Prezes UKE, w następstwie ww. decyzji ustalił krąg przedsiębiorców telekomunikacyjnych obowiązanych do jej pokrycia oraz jednolity wskaźnik procentowy udziału tych przedsiębiorców. Zatem ona, jako jeden z przedsiębiorców zobowiązanych do pokrycia ww. dopłaty, miała interes w postępowaniu zakończonym decyzją ustalającą wysokość owej dopłaty.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne