16.03.2023 Podatki

Wyrok NSA z dnia 16 marca 2023 r., sygn. I GSK 1808/19

Podatek akcyzowy

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Fischer Sędzia NSA Michał Kowalski Sędzia del. WSA Grzegorz Dudar (spr.) Protokolant Piotr Kaczmarek po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 86/19 w sprawie ze skargi K. S.A. w J. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2. zasądza od K. S.A. w J. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 maja 2019 r., sygn. akt I SA/Wr 86/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, w wyniku rozpoznania skargi K. S.A. w J. (dalej powoływana także jako "wnioskodawca", "spółka", "skarżąca"), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej powoływany także jako "DKIS", "organ") z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej oraz określenia metody obliczania ilości zużytej energii elektrycznej w części uznającej stanowisko skarżącej spółki za nieprawidłowe.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie prawnym i faktycznym sprawy.

Skarżąca spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przedstawiając zdarzenie przyszłe. Wnioskodawca wskazał, że jest producentem wysokiej jakości wyrobów metalowych - odkuwek matrycowych. Spółka zużywa energię elektryczną w procesach produkcyjnych i do oświetlania hal i budynków wymaganego dla zapewnienia bezpieczeństwa prowadzonego procesu produkcyjnego oraz na inne bieżące potrzeby. W ramach złożonego wniosku skarżąca spółka opisała w sposób szczegółowy przebieg procesu technologicznego produkcji odkuwek matrycowych (w pkt 1-8 wniosku), jednocześnie wskazują, jakie urządzenia elektryczne i jakiej mocy są wykorzystywane na poszczególnych etapach produkcji. Wskazany proces produkcyjny składa się m.in. z cięcia stalowych prętów i kęsów, ich nagrzewania w nagrzewnicy indukcyjnej, obróbki plastycznej na agregatach kuźniczych, okrawaniu, chodzeniu, ponownej obróbki cieplnej celem hartowania, normalizowania i odpuszczania i ich obrobienia oraz ewentualnie kształtowania i kalibrowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne