10.01.2023 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2023 r., sygn. II GSK 1391/22

Przewlekłość postępowania; Radiofonia i telewizja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2023 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 kwietnia 2022 r. sygn. akt VI SAB/Wa 201/21 w sprawie ze skargi A. S.A. w Warszawie na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przedmiocie wniosku o udzielenie koncesji na nadawania programu telewizyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w pkt. 2 i pkt. 3; 2. stwierdza, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: WSA, sąd pierwszej instancji) wyrokiem z 27 kwietnia 2022 r. sygn. akt VI SAB/Wa 201/21, po rozpoznaniu skargi A. S.A. w W. (dalej: skarżąca, spółka) na bezczynność i przewlekłość postępowania Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej: Przewodniczący KRRiT) w przedmiocie rozpoznania wniosku o udzielenie koncesji na nadawanie programu telewizyjnego, umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania Przewodniczącego KRRiT do wydania decyzji; stwierdził, że doszło do bezczynności organu, która miała charakter rażącego naruszenia prawa; orzekł o zwrocie kosztów postępowania na rzecz spółki.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Pismem z 6 lutego 2020 r. spółka wystąpiła do Przewodniczącego KRRiT z wnioskiem o wydanie koncesji na nadawanie programu pn. "[...]" na kolejny okres po wygaśnięciu koncesji nr [...] wydanej 16 marca 2011 r. do 26 września 2021 r. na podstawie art. 35a ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 805, z późn. zm.; dalej jako: u.r.t.).

W ramach prowadzonego postępowania (od kwietnia do października 2020 r.) zostały dokonane czynności wyjaśniające, m.in. pozyskano opinie poszczególnych Departamentów KRRiT: Regulacji, Prezydialnego i Monitoringu. Pismem z 19 stycznia 2021 r. Przewodniczący KRRiT wezwał skarżącą do udzielenia informacji na temat ówczesnej aktualnej struktury własnościowej spółki z uwzględnieniem relacji dominacji/zależności, w jakich pozostaje. Pismem z 5 lutego 2021 r. skarżąca poinformowała, że jej jedynym akcjonariuszem jest P. B.V. w A., wskazując przy tym, że spółka spełnia wymóg ustawowy dotyczący struktury kapitałowej, korzystając z wyłączenia określonego w art. 35 ust. 3 pkt 2 u.r.t.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne