Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2023 r., sygn. I FSK 2378/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (spr.), Sędzia NSA Marek Olejnik, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 lipca 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 1952/17 w sprawie ze skargi V. sp. z o.o. w N. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 31 marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2014 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od V. sp. z o.o. w N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego, 3) zasądza od V. sp. z o.o. w N. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem zwrotu wpisu od skargi kasacyjnej.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 10 lipca 2018 r., w sprawie III SA/Wa 1952/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (dalej: Organ) z 31 marca 2017 r. wydaną dla V. Sp. z o.o. z siedzibą w N. (dalej Skarżąca/Strona) w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2014 r.
2. Sąd pierwszej instancji wskazał, że organy podatkowe w następstwie przeprowadzonego postępowania kontrolnego oraz postępowania podatkowego zakwestionowały Skarżącej, na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 177, poz. 1054 z późn. zm. dalej ustawa o VAT), prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z 6 faktur VAT dotyczących nabyć oleju napędowego wystawionych przez G. sp. z o.o. we W. (dalej: Kontrahent). Organy ustaliły bowiem, że zakwestionowane faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji, a ich wystawca pełnił rolę bufora w łańcuchu nierzetelnych dostaw i nie prowadził rzeczywistej działalności gospodarczej, podobnie jak jego rzekomy dostawca P. sp. z o.o., co znalazło odzwierciedlenie w wydanej w stosunku do tego podmiotu decyzji z 23 marca 2016 r. określającej obowiązek zapłaty podatku na podstawie art. 108 ust 1 ustawy o VAT z tytułu faktur wystawionych na rzecz Spółki. Organy obu instancji stanęły na stanowisku, że wykazane przez Skarżącą nabycia oleju napędowego od Kontrahenta były transakcjami nierzetelnymi, ponieważ, jak zostało ustalone, towar był przedmiotem obrotu pomiędzy szeregiem podmiotów polskich i zagranicznych, w trakcie, którego dochodziło do nadużyć podatkowych w postaci nieodprowadzania należnego budżetowi państwa podatku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty