15.11.2022

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2022 r., sygn. II OSK 2197/19

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Miron Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Grzegorz Antas po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej X S.A. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 2484/18 w sprawie ze skargi X S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 23 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z 12 lutego 2019 r., IV SA/Wa 2484/18, oddalił skargę W. S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 23 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.

Zaskarżoną decyzją SKO, po rozpatrzeniu odwołania W. S.A. i P. S.A. od decyzji Zarządu Dzielnicy [...] [...] z 28 czerwca 2017 r. nr [...] ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku biurowo-usługowego przy ulicy [...] na działkach nr ew. [...] i [...] w [...], utrzymało ją w mocy.

W uzasadnieniu powyższej decyzji organ stwierdził, że w sprawie w sposób prawidłowy wyznaczono granice obszaru analizowanego a następnie dokonano oceny w zakresie określenia podstawowych parametrów planowanej zabudowy. Linię zabudowy wyznaczono jako przedłużenie linii zabudowy południowych elewacji budynków przy ulicy [...] (działka nr ew. [...]) i [...] [...]. W zakresie zarzutu dotyczącego warunkowego uzgodnienia tej linii SKO wskazało, że na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy organ ma obowiązek uzgodnienia projektu decyzji z organami o jakich mowa w art. 53 u 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.). W niniejszej sprawie dokonano uzgodnienia z zarządcą drogi w odniesieniu do obszarów przyległych do pasa drogowego. Na etapie decyzji o warunkach zabudowy nie ma obowiązku uzyskania zgody zarządcy drogi na usytuowanie obiektu w odległości mniejszej niż wynika to z ustawy o drogach publicznych i następuje to po uzyskaniu pozwolenia na budowę, co wynika z art. 43 u 2 ustawy o drogach publicznych.

Dalej SKO zaznaczyło, że wskaźnik powierzchni zabudowy wyznaczono zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W obszarze analizowanym wynosi on od 0,52-do 1 czyli średni 1 i taki został przyjęty. Szerokość elewacji frontowej - zgodnie z § 6 ww. rozporządzenia. Przyjęto ją jako szerokość równą dla frontu działek o nr ew. [...] i [...], co wynika z charakteru zabudowy śródmiejskiej. W analizie podano, że dla obszaru analizowanego charakterystyczne w kompozycji urbanistycznej jest to, że szerokość elewacji frontowej istniejących budynków równa się szerokości frontu działki przylegającego do pasa ulicznego (na 15 działek objętych analizą szerokość 13 jest równa szerokości frontu). Budynki są realizowane na pełnej szerokości działki budowlanej. Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki wyznaczono zgodnie z § 7 pkt 3 ww. rozporządzenia, jako że wysokość ta na działkach sąsiednich tworzy uskok. Dlatego przyjęto ją jako wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej (od strony ul. [...]) dla nowej zabudowy wynikająca z obliczeń, równą średniej wysokości górnej krawędzi elewacji frontowych budynków zlokalizowanych na obszarze analizowanym, zaokrąglonej do liczb całkowitych czyli 24 m tj. 7 kondygnacji naziemnych (na obszarze analizowanym wynosi id 9 do 40 m). Geometria dachu zgodnie z § 8 dach płaski o maksymalnym nachyleniu do 10%. W obszarze analizowanym na 15 budynków objętych analizą 11 ma dach płaski a pozostałe mają kąt nachylenia od 20 do 35 %.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne