16.11.2022 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. I OSK 176/22

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maciej Dybowski sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 sierpnia 2021 r. sygn. akt IV SA/Po 542/21 w sprawie ze skargi E. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 21 kwietnia 2021 r. nr SKO-4110/415/21 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 5 sierpnia 2021 r., IV SA/Po 542/21, oddalił skargę E. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z 21 kwietnia 2021 r. nr SKO-4110/415/21 utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Jarocina z 10 marca 2021 r. nr MGOPS.5012.001319.03.2021, którą odmówiono skarżącej przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad ojcem. Sąd I instancji zaakceptował stanowisko, że w sprawie zaistniała przeszkoda z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 111; dalej: u.ś.r.), albowiem osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim, a jej małżonek nie ma orzeczonego znacznego stopnia niepełnosprawności.

W skardze kasacyjnej skarżąca zaskarżyła wyrok Sądu I instancji w całości, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, a także o przyznanie wynagrodzenia za udzielenie nieopłaconej pomocy prawnej oświadczając, że opłata nie została zapłacona w całości lub w części. Skarżąca kasacyjnie zrzekła się przy tym przeprowadzenia rozprawy.

Sądowi I instancji zarzucono naruszenie prawa materialnego, tj. art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a) u.ś.r. przez błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że nie jest dopuszczalne przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego córce (dziecku) z tytułu rezygnacji z pracy w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem (rodzicem) posiadającym orzeczenie o całkowitej i trwałej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, w każdej sytuacji gdy pozostaje on w związku małżeńskim, a jego żona (współmałżonek) nie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, tj. nawet wówczas, gdy żona (współmałżonek), posiadając umiarkowany stopień niepełnosprawności, nie jest w stanie - ze względu na swój wiek i stan zdrowia - sprawować opieki na mężem (współmałżonkiem).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne