04.10.2022 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 października 2022 r., sygn. III FSK 938/21

Podatek od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Sędzia NSA Dominik Gajewski, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2018 r. sygn. akt I SA/Po 705/18 w sprawie ze skargi C. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 29 maja 2018 r. nr SKO.F.406.846.2017 w przedmiocie zmiany decyzji w sprawie podatku od nieruchomości za 2017 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji.

Wyrokiem z 5 grudnia 2019 r., I SA/Po 705/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę C. B. (dalej jako: "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu z dnia 29 maja 2018 r. nr SKO.F.406.846.2017 w przedmiocie zmiany wymiaru podatku od nieruchomości za rok 2017.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że spór pomiędzy skarżącym a organem podatkowym dotyczy możliwości zastosowania art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1785 z późn. zm., dalej jako: "u.p.o.l.") w odniesieniu do należących do skarżącego udziałów ułamkowych w prawie własności lokalu użytkowego - garażu wielostanowiskowego. Zdaniem skarżącego wysokość hal garażowych wynosi 2 m. W ocenie organów wysokość tych hal, rozumiana jako odległość miedzy podłożem, a najniższym trwałym elementem stropu wynosi powyżej 2,20 m. Rozstrzygając ten spór sąd wyjaśnił, że opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlega udział w lokalu garażowym, a nie konkretne miejsce postojowe. W ocenie sądu ustalając wysokość zobowiązania podatkowego organy podatkowe były związane powierzchnią hal garażowych wykazaną w ewidencji gruntów i budynków, stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2101 z późn. zm., dalej jako: "p.g.k."). Bez wpływu na powyższe pozostaje faktyczna wysokość wjazdu do garażu, jak również fakt, że cześć wysokości użytkowej garażu jest zajmowana przez części wspólne, na które podatnik nie ma wpływu. Sąd podkreślił, że dane co do powierzchni spornych hal garażowych mają charakter bezwzględnie wiążący oraz, że organów podatkowych nie obciążał obowiązek badania faktycznej przestrzeni hal garażowych, jak również tego czy powierzchnia ta jest ograniczona elementami infrastruktury budynku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne