18.02.2021

Wyrok NSA z dnia 18 lutego 2021 r., sygn. II OSK 2182/20

Budowlane prawo

 

Dnia 18 lutego 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 1111/19 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] marca 2019 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 1111/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na zaskarżoną decyzję Wojewody [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.

Decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...], Starosta W. zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorom - D. Z., S. Z., E. B., wspólnikom spółki cywilnej: [...], pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym na działce o nr ew. [...], położonej przy ul. [...] w Z..

Odwołanie od ww. decyzji wniósł skarżący.

Zaskarżoną decyzją Wojewoda [...] utrzymał w mocy ww. decyzję o pozwoleniu na budowę.

W ocenie organu odwoławczego, weryfikacja dokumentacji sprawy wykazała, że inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę dołączył wymagane prawem dokumenty, spełniające wymogi art. 35 Prawa budowlanego, tj. projekt budowlany, sporządzony przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane, zawierający wymagane opinie i uzgodnienia. Inwestorzy przedłożyli prawidłowo wypełnione oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (w myśl art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego). Przedmiotowa inwestycja nie wymaga zaś uzyskania decyzji środowiskowej. Projekt budowlany zgodny jest z ustaleniami Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Z. (uchwała Nr [...] Rady Miejskiej w Z. z dnia [...] grudnia 2003 r.) w zakresie przeznaczenia terenu, wysokości, zakazu lokalizacji obiektów obniżających standard warunków mieszkaniowych, obowiązku równoczesnej realizacji programu usług podstawowych, terenów zieleni i sportu oraz dojść, dojazdów i miejsc parkingowych dla zabudowy wielorodzinnej, powierzchni biologicznie czynnej, ustalonych odległości nieprzekraczalnych linii zabudowy. Ponadto przedmiotowa inwestycja jest również zgodna z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1442 ze zm.), a w szczególności z § 12 określającym usytuowanie budynku, § 13 określającym odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń i § 60 określającym wymagany czas nasłonecznienia, § 19 określającym odległość stanowisk postojowych, § 20 określającym stanowiska postojowe dla samochodów osobowych, z których korzystają wyłącznie osoby niepełnosprawne, § 23 określającym odległość miejsc do gromadzenia odpadów stałych, § 271, § 272, § 273 określającymi usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe, a także z § 276 określającym usytuowanie garażu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne