18.09.2024

Utwardzenie terenu działki a obowiązki zgłoszeniowe - Wyrok NSA z dnia 18 września 2024 r., sygn. II OSK 2642/21

Wykonanie utwardzenia i niwelacji terenu, które nie tworzą odrębnego obiektu budowlanego i nie zmieniają naturalnego kierunku spływu wód opadowych, nie wymagają nałożenia obowiązków naprawczych, o ile są zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i przepisami technicznymi.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Tomasz Bąkowski sędzia del. WSA Grzegorz Rząsa Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 18 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 1 czerwca 2021 r. sygn. akt II SA/Lu 85/21 w sprawie ze skargi A. R. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 30 października 2020 r. znak ZOA-VIII.7721.50.2020 w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 czerwca 2021 r., sygn. akt II SA/Lu 85/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (sprostowanym postanowieniem z 9 czerwca 2021 r.) oddalił skargę A. R. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", w Lublinie z dnia 30 października 2020 r., znak: ZOA-VIII.7721.50.2020, którą utrzymano w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "PINB", miasta Lublin z dnia 23 lipca 2020 r., znak: PNB.IO.VI.5.603/15/176557/14/18/19/20, o umorzeniu postępowania w sprawie dotyczącej robót budowlanych związanych z podniesieniem i utwardzeniem terenu działki nr [...] przy ul. [...] w L..

Sąd wskazał, że zaskarżona decyzja i poprzedzająca ją decyzja PINB zapadły w administracyjnym toku instancji oraz w związku z zapadłymi w niniejszej sprawie wyrokami WSA w Lublinie: z 10 maja 2016 r. o sygn. akt II SA/Lu 43/16 oraz z 18 czerwca 2019 r. o sygn. akt II SA/Lu 143/19. W ocenie Sądu, organy zastosowały się do oceny prawnej zawartej w ww. wiążących wyrokach. A mianowicie, w sprawie ustalono, że, wbrew twierdzeniom skarżącej, nie doszło do powstania obiektu budowlanego w postaci nasypu; lecz dokonano niwelacji poziomu działki nr [...]; a teren utwardzony został wyniesiony na wysokość 0,11-0,20 m w stosunku do przyległego terenu, do wysokości przylegającej do budynku mieszkalnego opaski odwadniającej. Ponadto w sprawie ustalono, że wykonane prace nie miały wpływu na zmianę kierunku spływu wód opadowych, ponieważ z materiału dowodowego wynika, iż w kierunku działki skarżącej nr [...] istnieje naturalny spadek terenu; zaś wody opadowe z poszczególnych elementów zagospodarowania działki nr [...] odprowadzane są na teren tej nieruchomości. W tych okolicznościach istniały podstawy do stwierdzenia, że w sprawie doszło do utwardzenia nieruchomości, co wymagało od inwestora dokonania uprzednio zgłoszenia; a brak takiego zgłoszenia na tego rodzaju roboty uprawniał organy nadzoru budowlanego do wdrożenia postępowania w trybie art. 50-51 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 ze zm.), zwanego dalej "P.b.". W ramach tego trybu ocenie podlegały kwestie zgodności wykonanych robót budowlanych z ustaleniami planu miejscowego oraz z warunkami technicznymi. Organy zasadnie nie doszukały się w tym zakresie żadnych nieprawidłowości. Potwierdziły zgodność inwestycji z uchwałą Rady Miejskiej w Lublinie z 29 sierpnia 2002 r., nr 1641/LIII/2002, w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin – część I, zwaną dalej "MPZP" (co do powierzchni biologicznie czynnej), jak i stwierdziły brak naruszenia § 28 i § 29 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2019 r. poz. 1065) jeśli chodzi o kwestię odprowadzania i kierunku spływu wód opadowych. Sąd wskazał, że niewątpliwie istnieje różnica poziomów gruntu na działkach nr [...] i [...] na fragmencie utwardzonym oraz bezpośrednio przy ogrodzeniach. Samo podwyższenie fragmentu obszaru działki nr [...] w wyniku utwardzenia nie oznacza jednak wykonania robót z naruszeniem § 29 ww. rozporządzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne