11.09.2024

Naruszenie prawa budowlanego przez przedwczesne użytkowanie hali sportowej - Wyrok NSA z dnia 11 września 2024 r., sygn. II OSK 2621/21

Przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego bez ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie narusza przepisy Prawa budowlanego, nawet jeśli projekt budowlany zawierał zapisy sugerujące inną możliwość, gdyż ostateczne decyzje dotyczące użytkowania obiektu są uzależnione od formalnych zezwoleń administracyjnych.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant: asystent sędziego Emilia Olszewska-Gągała po rozpoznaniu w dniu 11 września 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2021 r. sygn. akt VII SA/Wa 33/21 w sprawie ze skargi A. R. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 30 października 2020 r. nr 1711/20 w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 kwietnia 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 33/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. R. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", z dnia 30 października 2020 r., nr 1711/20, którym utrzymano w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "PINB", w Węgrowie z dnia 4 września 2020 r., Nr 85/2020, o nałożeniu na skarżącego kary w wysokości 90000 złotych w związku z przystąpieniem do użytkowania hali sportowej, zrealizowanej na działkach nr [...] i [...], położonych w W., przed uzyskaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

W ocenie Sądu, nie ulega wątpliwości, że skarżący przed przystąpieniem do użytkowania powinien był uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Obiekt budowlany jest bowiem budynkiem sportu i rekreacji, co wynika bezpośrednio z ostatecznego pozwolenia na budowę. Jednocześnie nie należał on kategorii obiektów wyłączonych spod obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 ze zm.), zwanej dalej "P.b.". Tym samym jego użytkowanie stanowiło naruszenie przepisów Prawa budowlanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne