Wyrok NSA z dnia 9 września 2021 r., sygn. III OSK 872/21
Informacje dotyczące wysokości nagród przyznanych osobom pełniącym funkcje publiczne, z wyszczególnieniem imienia i nazwiska oraz zajmowanego stanowiska, stanowią informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.d.i.p.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 9 września 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Burmistrza Miasta B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 września 2018 r., sygn. akt II SAB/Kr 129/18 w sprawie ze skargi L. K. na bezczynność Burmistrza Miasta B. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 września 2018 r., sygn. akt II SAB/Kr 129/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi L. K. na bezczynność Burmistrza Miasta B. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej, w punkcie pierwszym zobowiązał Burmistrza Miasta B. do rozpoznania wniosku L.K. z dnia 29 stycznia 2018 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni, w punkcie drugim stwierdził, że Burmistrz Miasta B. dopuścił się bezczynności, która nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa, zaś w punkcie trzecim zasądził od Burmistrza Miasta B. na rzecz skarżącego kwotę 100 (słownie: sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
L.K., dalej skarżący, pismem z dnia 3 lipca 2018 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na bezczynność Burmistrza Miasta B. w zakresie udostępnienia informacji publicznej. W uzasadnieniu skargi skarżący wskazał, że pismem z dnia 29 stycznia 2018 r. zwrócił się do Burmistrza Miasta B. o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej wysokości nagród finansowych przyznanych w latach 2016 i 2017 przez Burmistrza Miasta B. pracownikom pełniącym funkcje publiczne z wyszczególnieniem imienia i nazwiska oraz zajmowanego stanowiska. W odpowiedzi na powyższy wniosek, Burmistrz Miasta B. poinformował skarżącego, że wobec tak sformułowanego wniosku (wniosek ad personam) żądana informacja nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, albowiem nie wchodzi w zakres przedmiotowy tej ustawy. W ocenie Burmistrza Miasta B. informację o nagrodzie przyznanej konkretnemu pracownikowi z imienia i nazwiska nie należy traktować jako informację o sprawie publicznej, co w konsekwencji uniemożliwia zastosowanie ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej u.d.i.p.) w tym zakresie. W ocenie organu, podanie wysokości nagród wypłaconych konkretnemu pracownikowi nie spełnia kryterium informacji publicznej. Podanie zajmowanego stanowiska, czy też wydziału umożliwi bowiem przyporządkowanie tych danych do konkretnej osoby, a zatem spowoduje, że udostępnione zostaną informację o sprawach, które nie są informacjami publicznymi. Organ wskazał również, że informacje dotyczące zarobków, w tym również do poszczególnych składników wynagrodzenia, należą do kategorii dóbr osobistych, natomiast pracodawca zgodnie z treścią art. 111 Kodeksu pracy jest obowiązanych do ich poszanowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty