08.07.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2021 r., sygn. I FSK 410/18

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 23 listopada 2017 r. sygn. akt I SA/Ke 557/17 w sprawie ze skargi Z. Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2017 r. nr 0111-KDIB3-1.4012.42.2017.4.WN w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji.

1.1. Wyrokiem z 23 listopada 2017 r. w sprawie I SA/Ke 557/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę Z. Spółka Akcyjna we W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 lipca 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (opisany wyrok i powołane w uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych dostępne są w internetowej bazie orzeczeń CBOSA).

1.2. Sąd pierwszej instancji uwzględniając całokształt okoliczności zaprezentowanych przez skarżącą we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz przedmiot jej działalności, którym jest produkcja specjalistycznej aparatury elektroenergetyki przemysłowej (sklasyfikowana w PKD pod poz. 27.12.Z - produkcja aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej), przyjął, że wydatków związanych z użytkowaniem jachtu wynajętego przez skarżącą, oznaczonego jej logiem, wykorzystywanego do odbywania rejsów po Morzu Śródziemnym z kontrahentami skarżącej, prowadzenia na nim rozmów biznesowych i zawierania umów oraz jako baza noclegowa i szkoleniowa, nie można uznać za pozostające w związku z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi w ramach podstawowej działalności skarżącej. Tym samym Sąd podzielił stanowisko organu interpretacyjnego co do tego, że skarżącej nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących przedmiotowe wydatki na użytkowanie jachtu na zasadach określonych w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j. t. Dz.U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.), dalej: u.p.t.u.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne