25.06.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2021 r., sygn. I FSK 913/21

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Maja Chodacka, po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 4 grudnia 2020 r. sygn. akt I SA/Gl 1138/20 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. z dnia 30 czerwca 2020 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej podatku od towarów i usług za sierpień 2017 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. sp. z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 4 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Gl 1138/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę C. sp. z o.o. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na postanowienie Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. (dalej "organ") z 30 czerwca 2020 r. w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania od decyzji dotyczącej podatku od towarów i usług za sierpień 2017 r.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji za prawidłowe uznał ustalenia organu, że ww. decyzja wymiarowa została 14 lutego 2020 r. skutecznie doręczona pełnomocnikowi Skarżącej w trybie określonym w art. 152a § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), dalej "O.p.", w związku z czym termin do jej zaskarżenia upływał 28 lutego 2020 r. Skoro zaś odwołanie od tej decyzji wniesione zostało dopiero 12 marca 2020 r., prawidłowo organ stwierdził uchybienie terminu do jego wniesienia. Sąd, podobnie jak wcześniej organ, nie uznał przy tym za zasadne argumentów Skarżącej podważających prawidłowość procedury doręczenia decyzji za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, koncentrujących się na braku otrzymania przez pełnomocnika Spółki, na jego adres poczty elektronicznej, powiadomień o możliwości odbioru ww. decyzji za pośrednictwem platformy ePUAP.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne