19.02.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2021 r., sygn. I FSK 1647/20

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, , po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 sierpnia 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 2534/19 w sprawie ze skargi S. G. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 18 września 2019 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2015 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie na rzecz S. G. kwotę 1.800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2534/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie ze skargi S. G. (dalej: podatnik, strona, skarżący) uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie z dnia 18 września 2019 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy rozliczeniowe 2015 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w O., umorzył postępowanie administracyjne i zasądził koszty od organu.

1.2. Stan sprawy był następujący.

W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. wobec skarżącego stwierdzono nieprawidłowości mające wpływ na rozliczenie podatku od towarów i usług za II, III i IV kwartał 2015 r.

Jak ustalono, skarżący od dnia 12 grudnia 2011 r. prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług, w ramach której w 2015 r. wykonywał usługi rolnicze (rozsiewanie nawozów mineralnych i organicznych) oraz prowadził uprawę jabłoni na powierzchni 7,5 ha. Sprzedaż dokumentowana była wyłącznie fakturami VAT wystawianymi na rzecz podmiotów gospodarczych (firm) i ewidencjonowana w rejestrach sprzedaży VAT. Wykazana sprzedaż na fakturach dotyczyła sprzedaży jabłek w stawce VAT 5% oraz ww. usług, w stawce VAT 8%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne