29.01.2021 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2021 r., sygn. I FSK 1494/20

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz, (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2021 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." [...] s.c. [...] w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 5 sierpnia 2020 r. sygn. akt I SA/Bk 450/20 w sprawie ze skargi "S." [...] s.c. [...] w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 3 marca 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2015 r. oraz od stycznia 2016 r. do kwietnia 2017 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "S." [...] s.c. [...] w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku kwotę 4050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 sierpnia 2020 r., sygn. akt I SA/Bk 450/20 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę S. [...] s.c. [...] w B. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku z dnia 3 marca 2020 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za III i IV kwartał 2015 r. oraz od stycznia 2016 r. do kwietnia 2017 r.

Sąd I instancji uznał za prawidłowe stanowisko organów podatkowych, które na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174 z późn. zm.) odmówiły skarżącej spółce prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez firmę G. [...] (dokumentujących wykonanie podwykonawczych usług budowlanych) z uwagi na to, że nie odzwierciedlały one rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. WSA stwierdził, że z materiału dowodowego zgromadzonego w toku postępowania podatkowego toczącego się względem K. D. oraz z wydanej względem niego decyzji wynika, że nie prowadził on rzeczywistej działalności gospodarczej, nie dysponował jakimkolwiek zapleczem technicznym, nie zatrudniał pracowników, ani nie korzystał z usług podwykonawców. Nie składał deklaracji podatkowych dotyczących podatku dochodowego, a deklaracje VAT-7 składał wybiórczo, nie uiszczając przy tym podatku należnego, podobnie jak składek na ubezpieczenie społeczne, czy zdrowotne. Analiza poszczególnych inwestycji, w których miał brać udział K. D. utwierdziła Sąd I instancji w przekonaniu o nierzeczywistości zakwestionowanych faktur. Okazało się bowiem, że zafakturowane prace były już wykonane przez skarżącą spółkę, były jej zlecane w późniejszym terminie niż data wystawienia faktury przez K. D., bądź brakowało ekonomicznego uzasadnienia dla zlecenia mu zafakturowanych prac. Ponadto skarżąca spółka, mimo ciążącego na niej obowiązku umownego, nie zgłaszała firmy K. D. jako podwykonawcy, zaś osoby nadzorujące prace, czy to ze strony inwestorów, głównych wykonawców czy też samej skarżącej spółki, nie kojarzyły jego osoby. Ponadto skarżąca spółka nie zawierała z firmą K. D. jakichkolwiek umów, zaś wystawione przez niego faktury, mimo znacznych kwot, zawsze opłacała gotówką.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne