08.12.2020

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2020 r., sygn. II OSK 1180/20

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 grudnia 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 2385/19 w sprawie ze skargi Zarządu Województwa M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody M. z dnia 8 lipca 2019 r. nr ... w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwał w sprawie odwołania Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W. oraz w sprawie powołania Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W. I. oddala skargę kasacyjną w zakresie punktu 1 zaskarżonego wyroku, II. uchyla punkt 2 i 3 zaskarżonego wyroku i w tym zakresie oddala skargę, III. odstępuje od zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 grudnia 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 2385/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Zarządu Województwa M. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody M. z dnia 8 lipca 2019 r. nr ... w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwał w sprawie odwołania Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W. oraz w sprawie powołania Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W., uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze, uchylił uchwałę Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W. z dnia 14 marca 2019 r. nr ..., uchylił uchwałę Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w W. z dnia 14 marca 2019 r. nr ... oraz zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że przedmiotem zaskarżenia objęte zostało rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody, którym stwierdzono nieważność dwóch uchwał Zarządu Województwa M. z dnia 5 marca 2019 r. nr... w sprawie odwołania Zastępcy Prezesa Zarządu WFOŚiGW w W i nr... w sprawie powołania Prezesa Zarządu WFOŚiGW w W. Wojewoda, korzystając z uprawnień jakie daje mu art. 82 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (jt. Dz.U. z 2019r. poz. 512), dokonał we własnym zakresie oceny legalności przedmiotowych uchwał, uznając je za sprzeczne z art. 400j ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 799 ze zm.) i wyeliminował je z obrotu prawnego. W związku z tym kontroli Sądu pierwszej instancji podlegała zgodność z prawem rozstrzygnięcia nadzorczego, a więc dokonana przez Wojewodę ocena zakwestionowanego przepisu, którego prawidłowe rozumienie wpływa na legalność zaskarżonego rozstrzygnięcia. Przy czym ocena ta wymagała analizy prawidłowości realizacji przyznanych województwu kompetencji prawotwórczych. Sąd pierwszej instancji miał więc na uwadze zasadę legalizmu, nakazującą organom władzy publicznej działanie na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji RP). W myśl tej zasady w państwie praworządnym wszelka działalność władcza wymaga podstaw prawnych, tzn. legitymacji w prawnie nadanym upoważnieniu do działania. Tym samym, sposób wykorzystywania kompetencji przez organy państwowe nie jest wyrazem arbitralności ich działania, lecz wynikiem realizacji przekazanych im uprawnień. Działania wykraczające poza ramy tych uprawnień pozbawione są zaś legitymacji. Oznacza to, że żaden z organów administracji publicznej nie ma prawa do samoistnego, czyli nieznajdującego podstawy w normie ustawowej, kształtowania prawa. Na uwadze należy mieć też, że każda norma kompetencyjna musi być interpretowana i realizowana tak, aby realizowała cel jakiemu ma służyć oraz nie naruszała innych przepisów aktów prawnych powszechnie obowiązujących. Zakres upoważnienia musi być zawsze ustalany przez pryzmat zasad demokratycznego państwa prawnego, działania w granicach i na podstawie prawa, z uwzględnieniem przepisów regulujących daną dziedzinę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne