Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2020 r., sygn. I OSK 2661/18
W wezwaniu właściciela do odstąpienia nieruchomości, o którym mowa w art. 8 ust. 1 dekretu, wykonawca narodowych planów gospodarczych był zobowiązany wskazać cenę konkretnie określoną, zatwierdzoną przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Jednocześnie zaś przyjęto, że określenie ceny w wezwaniu, o którym mowa w art. 8 ust. 1 powołanego dekretu, poprzez odesłanie do art. 28 tego dekretu, nie stanowiło naruszenia art. 8 ust. 1 dekretu, uzasadniającego z tego tylko powodu stwierdzenie nieważności decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka sędzia NSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) sędzia del. WSA Mariusz Kotulski po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 2679/17 w sprawie ze skargi S. B. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia [...] 2017 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 stycznia 2018 r. oddalił skargę S. B. na decyzję Ministra Infrastruktury i Budownictwa z [...] 2017 r. utrzymującą w mocy decyzję własną z [...] 2016 r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w L. z [...] 1955 r. oraz utrzymanego nią w mocy orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w L. z [...] 1954 r. o wywłaszczeniu nieruchomości położonej we wsi D. gm. Z. (obecnie przy ul. [...] w L.) stanowiącej własność J. B., poprzednika prawnego skarżącego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wywiódł S. B. Sądowi pierwszej instancji zarzucił:
I. naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię:
a) art. 1 dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) na skutek przyjęcia, iż do nabycia, przejęcia nieruchomości mają zastosowanie przepisy tego Dekretu, co stanowi rażące naruszenie prawa, gdyż wobec wcześniejszego zajęcia nieruchomości i zrealizowania na niej inwestycji budowlanej, z pominięciem wpierw uzyskania zgody właścicieli nieruchomości i przy braku innej podstawy prawnej objęcia nieruchomości, nabycie własności nie mogło nastąpić w trybie wywłaszczenia na podstawie przepisów Dekretu, lecz na podstawie obowiązujących wówczas przepisów prawa cywilnego;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty