Wyrok NSA z dnia 8 marca 2019 r., sygn. I OSK 863/17
Administracyjne postępowanie; Wywłaszczanie nieruchomości
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. K., T. D., W. D. i P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 września 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 1176/16 w sprawie ze skargi A. K., T. D., W. D. i P. D. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 7 września 2016 r., sygn. akt IV SA/Wa 1176/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. K., P. D., T. D. i W. D. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z [...] lutego 2015 r., nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Orzeczeniem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie z [...] października 1953 r., nr [...], orzeczono o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w S. o pow. 0,4507 ha, gm. kat S., stanowiącej własność D. D. i J. D. Na skutek rozpoznania odwołania złożonego przez J. D., która domagała się przyznania jej nieruchomości zamiennej, Odwoławcza Komisja Wywłaszczeniowa przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie orzeczeniem z [...] lutego 1954 r., nr [...], utrzymała orzeczenie organu pierwszej instancji w mocy, uznając że skoro samo wywłaszczenie nie było kwestionowane, zasadność przyznania nieruchomości zamiennej stanowi odrębną od wywłaszczenia sprawę o odszkodowanie.
A. K. i A. D., spadkobiercy poprzednich właścicielek, żądaniem ostatecznie sprecyzowanym w piśmie z 21 lutego 2002 r., zwrócili się o stwierdzenie nieważności decyzji wywłaszczeniowych. W uzasadnieniu wskazali, że rozstrzygnięcie Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej rażąco narusza prawo poprzez zawarcie w jego sentencji orzeczenia o odszkodowaniu, podczas gdy istota sprawy dotyczyła wywłaszczenia. Nadto w orzeczeniu tym nie wykazano niezbędności wywłaszczenia na cele realizacji narodowych planów gospodarczych, co rażąco narusza przepisy dekretu z 26 kwietnia 1946 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty