Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2020 r., sygn. II OSK 916/20
Przyjęte przez ustawodawcę § 14 ust. 1 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie pojęcie "jezdni", odnosi się do każdego pasa, po którym ma odbywać się dojazd, a w konsekwencji, że minimalnym wymaganiem dla takiego pasa jest szerokość 3 m.
Teza od Redakcji
Dnia 26 czerwca 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Tomasz Świstak po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 października 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 199/19 w sprawie ze skargi P. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach; II. zasądza od P. K. na rzecz J. W. kwotę 610 (sześćset dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 października 2019 r., sygn. akt II SA/Gl 199/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, uwzględniając skargę P. K., uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.
Po ponownym rozpatrzeniu sprawy (w trakcie postępowania administracyjnego Wojewoda [...] wydał decyzję kasatoryjną, którą uchylił decyzję Prezydenta Miasta B. z [...] września 2017 r. o odmowie udzielenia pozwolenia na budowę dla przedmiotowej inwestycji) Prezydent Miasta B. wydał w dniu [...] czerwca 2018 r. decyzję nr [...], którą odmówił inwestorowi - J. W. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.
Organ I instancji stwierdził, że pomimo kierowanych do inwestora wezwań, projekt budowlany w dalszym ciągu nie spełnia warunków technicznych wynikających z § 14 ust. 3 rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, do budynku i urządzeń z nim związanych, wymagających dojazdów, funkcję tę mogą spełniać dojścia, pod warunkiem że ich szerokość nie będzie mniejsza niż 4,5 m. Natomiast przedstawione w projekcie budowlanym rozwiązanie zakłada prowadzenie wspólnego dojścia pieszego do budynku oraz dwukierunkowego ruchu samochodowego od zjazdu z ulicy [...] wzdłuż istniejącego budynku pasem gruntu o szerokości zmiennej od 3,30 m do 3,50 m i dalej wzdłuż budynku projektowanego do placu manewrowego o szerokości 4,60 m. Zastosowanie innych rozwiązań technicznych, zdaniem organu, wymaga uzyskania odstępstwa w trybie obowiązujących przepisów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty