Wyrok NSA z dnia 4 lutego 2020 r., sygn. II OSK 782/18
Ochrona środowiska
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 4 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej R.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 2625/16 w sprawie ze skargi R.C. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 października 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę R.C. (dalej: skarżący) na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] sierpnia 2016 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wyjaśnił, że w okresie od 15 lipca 2015 r. do 7 sierpnia 2015 r. Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę na terenie posesji przy ul. Role [...] w [...]. Na terenie posesji znajdował się dom rodzinny skarżącego oraz cztery blaszane garaże, w których w czasie kontroli ujawniono części samochodowe pochodzące z demontażu pojazdów, m.in.: silniki, skrzynie biegów, alternatory, lampy, kierownice. Na ogrodzonej działce powyżej domu w przypadkowych miejscach terenu posesji zgromadzone były zużyte elementy pochodzące z demontażu pojazdów, tj.: zużyte fotele samochodowe, pasy bezpieczeństwa, elementy tapicerki, elementy wnętrza pojazdów, nadkola, zderzaki, drzwi, kable, chłodnice, opony, felgi, zbiorniki paliwa, przeguby, amortyzatory, elementy zawieszenia, elementy karoserii samochodowej. Na kontrolowanej nieruchomości stwierdzono obecność 16 pojazdów i 3 przyczep samochodowych. Stan wizualny pojazdów udokumentowany został w postaci filmowej oraz fotograficznej. Niektóre pojazdy na posesji były częściowo zdekompletowane. Skarżący przedłożył kserokopie dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz oświadczył, że samochody i części samochodowe magazynował na posesji w celu ich naprawy lub skompletowania. Wyjaśnił, że samochody sprowadzał z zagranicy lub kupował w kraju, w celu przełożenia z nich części do pojazdów w lepszym stanie technicznym. Części samochodowe pochodzące z tych pojazdów sprzedawał m.in. w internecie. Kontrolowany nie przedstawił dokumentów potwierdzających źródło pochodzenia części samochodowych oraz dokumentów finansowych związanych z zakupem i sprzedażą części samochodowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty