10.12.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2020 r., sygn. II GSK 981/18

Działalność gospodarcza; Ochrona zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Grzegorz Wałejko po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych M. M., Spółki A oraz Spółki B od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Po 655/17 w sprawie ze skarg M. M., Spółki A oraz Spółki B na decyzję Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oddala skargi kasacyjne

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 stycznia 2018 r. (sygn. akt III SA/Po 655/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargi M. M., Spółki A oraz Spółki B (dalej zwanych "Skarżącymi") na decyzję Dyrektora Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (dalej zwanego "Dyrektorem OW NFZ") z [...] czerwca 2017 r. (nr [...]) w przedmiocie oddalenia odwołania w sprawie rozstrzygnięcia konkursu ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

WSA orzekał w następującym stanie sprawy.

Skarżące wzięły udział w ogłoszonym przez Dyrektora OW NFZ konkursie ofert w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju "świadczenia stomatologiczne" w zakresie "świadczenia ogólnostomatologiczne" na okres [...] W złożonych ofertach każda ze Skarżących zadeklarowała posiadanie cyfrowego aparatu RTG w miejscu udzielania świadczeń i oświadczyła, że będzie samodzielnie wykonywać zdjęcia rentgenowskie. Skarżące oświadczyły też, że są współposiadaczami wskazanego w ofertach aparatu rentgenowskiego, co uprawnia je do współkorzystania z tego urządzenia we własnym zakresie.

Komisja konkursowa, działając na podstawie art. 149 ust. 1 pkt 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1793, ze zm.; dalej zwanej "ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej"), odrzuciła ofertę każdej ze Skarżących, uznając że w każdej z tych ofert zostały zawarte nieprawdziwe informacje. Zdaniem Komisji konkursowej, przez posiadanie aparatu RTG w miejscu udzielania świadczeń należy rozumieć także uzyskanie stosownego zezwolenia na uruchomienie i korzystanie z takiego aparatu. Tymczasem Komisja konkursowa ustaliła, że każda ze Skarżących przedłożyła w postępowaniu konkursowym kopię decyzji Wielkopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego (dalej zwanego "WPWIS") wydanej w stosunku do innego podmiotu, to jest Spółki C, natomiast żadna ze Skarżących nie posiadała zezwolenia na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne