24.01.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2020 r., sygn. I GSK 380/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp. z o. o. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 26 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Ke 701/16 w sprawie ze skargi P. Sp. z o. o. z siedzibą w S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną interpretację przepisów prawa podatkowego; 3. zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. Sp. z o. o. z siedzibą w S. 880 (osiemset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. akt I SA/Ke 701/16 oddalił skargę P. Sp. z o.o. w S. (dalej: skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżąca wnioskiem z [...] maja 2016 r. wystąpiła o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesie mineralogicznym. Wskazała, że jest producentem szyb samochodowych i do wyprodukowania produktu finalnego zużywa energię elektryczną. Skarżąca za produkcję szyb samochodowych i ich obróbkę uznaje wszystkie czynności w których przedmiotem czynności produkcyjnych jest szkło/szyba samochodowa, opisane w I części stanu faktycznego.

Spółka przedstawiła szczegółowo proces produkcji szyb samochodowych (I) w tym m.in. etapy: wstępnej obróbki szkła; hartowania i gięcia w piecu hartowniczym, bądź formowania i gięcia w piecach przeznaczonych do produkcji szyb przednich; laminacji. W zależności od danego rodzaju szyby samochodowej, jej produkcja może objąć również czynności, które ingerują w strukturę szyby. Jedną z nich jest nakładanie uszczelek (ekstruzja i enkapsulacja). Na szybach montowane są także dodatkowe elementy takie jak: sensory, ramki na kamery, uchwyty na lusterka itp. Szyby w wyniku tych czynności (obróbki) otrzymują nowe właściwości (np. mniejszą przyczepność wody). Elementów tych nie można zdemontować bez uszkodzenia szyby samochodowej, co oznacza że elementy te są integralną częścią szyby samochodowej. Na wszystkich przedstawionych powyżej etapach, wykorzystywane są urządzenia zasilane energią elektryczną. Gotowe szyby samochodowe (przednie, boczne i tylne) następnie są pakowane i składowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty