14.01.2020 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2197/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 14 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Sp. z o.o. w J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 lutego 2017 r. sygn. akt III SA/Po 778/16 w sprawie ze skargi K. Sp. z o.o. w J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 8 lutego 2017 r., oddalił skargę K. Sp. z o.o. w J. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] czerwca 2016 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 6 maja 2015 r. na stacji paliw "W." położonej w Ś. W. przy ul. B. [...], ujawniono znajdujący się włączony i gotowy do gry automat o nazwie Hot Fun nr [...]. Właścicielem automatu była skarżąca spółka, która dzierżawiła od właściciela stacji powierzchnię 5 m2 w lokalu. Przeprowadzony eksperyment wykazał, że gry oferowane na kontrolowanych urządzeniach były grami na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 471 ze zm., dalej: u.g.h.), urządzanymi z naruszeniem przepisów tej ustawy.

Ustalenia te stały się podstawą decyzji Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu z dnia [...] września 2015 r., którą nałożono na spółkę karę w wysokości 12.000 zł.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji, stwierdzając na podstawie ustaleń poczynionych w toku kontroli - przeprowadzonego eksperymentu, że gry na ujawnionych automatach były organizowane komercyjnie, a ich wynik nie zależał od zręczności grającego. Urządzane gry oferowały wygrane rzeczowe w postaci punktów, które umożliwiały przedłużenie gry bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze, a także możliwość rozpoczęcia nowej gry przez wykorzystanie wygranej rzeczowej uzyskanej w poprzedniej grze. W ocenie organu ustalenia te świadczyły o tym, że gry urządzane na automatach prowadzone były o wygrane rzeczowe, w rozumieniu art. 2 ust. 4 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne