Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2020 r., sygn. II FSK 2044/18
Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA (del.) Wojciech Stachurski (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. I. K. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Wa 366/17 w sprawie ze skargi B. I. K. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 października 2016 r., nr IPPB5/4510-823/16-4/BC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. I. K. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji.
Wyrokiem z 23 stycznia 2018 r., III SA/Wa 366/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę B. [...] S.A. z siedzibą w W.(dalej: Spółka) na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 10 października 2016 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że walne zgromadzenie akcjonariuszy Spółki podjęło uchwałę, zgodnie z którą część zysku netto osiągniętego w 2015 roku przeznaczono na wypłatę dywidendy, część na kapitał rezerwowy, a część na rzecz fundacji niebędącej akcjonariuszem Spółki. Zdaniem Spółki, jeżeli fundacja złoży oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego z tego tytułu dochodu na cele statutowe, to zgodnie z art. 26 ust. 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 z późn. zm., dalej: u.p.d.o.p.) po stronie Spółki, jako płatnika, nie powstanie obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. W wydanej interpretacji indywidualnej organ uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Zdaniem organu, uzyskany w ten sposób dochód fundacji nie jest dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, do których mógłby mieć zastosowanie art. 26 ust. 1a u.p.d.o.p. Z tym stanowiskiem zgodził się również sąd pierwszej instancji. Według sądu, błędne jest stanowisko Spółki, że kwota uzyskana przez fundację stanowi udział w zysku osoby prawnej, o którym mowa w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.p, dlatego nie ma tu zastosowania art. 26 ust. 1a tej ustawy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty