Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2024 r., sygn. II FSK 545/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędziowie Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia WSA del. Artur Kot (sprawozdawca), Protokolant Natalia Simaszko, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S.A. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 lutego 2021 r. sygn. akt I SA/Po 793/20 w sprawie ze skargi S. S.A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 września 2020 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości; 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 września 2020 r. nr [...]; 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz S. S.A. z siedzibą w P. kwotę 1.377 (jeden tysiąc trzysta siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 3 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Po 793/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej także jako "WSA" lub "sąd pierwszej instancji") oddalił skargę S. S.A. z siedzibą w P.(dalej jako "skarżąca", "wnioskodawca" lub "spółka") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor KIS", "organ podatkowy" lub "DKIS") z 22 września 2020 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Tekst powyższego wyroku wraz z jego uzasadnieniem (a także innych orzeczeń sądów administracyjnych przywołanych poniżej) dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych (adres: http://orzeczenia.nsa.gov.pl; zw. w skrócie "CBOSA").
2. Stan sprawy przedstawiony przez sąd pierwszej instancji.
2.1. We wniosku o wydanie interpretacji spółka wskazała, że prowadzi działalność finansową, m.in. w zakresie zawierana umów leasingu operacyjnego
i finansowego oraz udzielania klientom finansowania w formie pożyczek. Podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 865 ze zm.; zw. dalej "updop"). Wniosek spółki dotyczył możliwości dokonania zmiany (obniżenia) stawki amortyzacji wynikającej z metody liniowej dokonywania odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w art. 16h updop, przy podjęciu w tym zakresie stosownej decyzji w trakcie bieżącego roku podatkowego (2020) ze skutkiem zastosowania obniżonych stawek amortyzacji począwszy od pierwszego miesiąca bieżącego roku podatkowego (tj. od 1 stycznia 2020 r.). Metody amortyzacji stosowane przez spółkę to metoda liniowa, indywidualne stawki amortyzacyjne oraz metoda degresywna. Wybór metody następuje przed rozpoczęciem amortyzacji środka trwałego, aż do pełnego zamortyzowania. Spółka dokonuje zmiany stawki amortyzacyjnej począwszy od miesiąca, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji lub od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Zmiana w niniejszej sprawie ma polegać na powrocie do stosowania obniżonych stawek amortyzacji wynikających z wykazu (rezygnacji ze stosowania podwyższonych stawek amortyzacji) z uwagi na szczególne warunki rynkowe dotyczące sytuacji epidemicznej wynikającej z SARS-CoV-2, których efektem było zmniejszenie przychodów, a przez to prognoz co do wysokości dochodów spółki. Spółka rozważa uchylenie swojej decyzji podjętej pierwotnie ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r., czyli powrót do stawek stosowanych w poprzednim roku podatkowym (obniżonych), jednak powzięła wątpliwość co do możliwości zastosowania obniżonych stawek amortyzacji poprzez uchylenie swojej pierwotnej decyzji w trakcie danego roku podatkowego (2020) ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r. W związku z powyższym spółka postawiła pytanie, czy prawidłowe jest jej stanowisko dotyczące możliwości dokonania obniżenia stawek amortyzacji – dla wybranej grupy środków trwałych amortyzowanych według metody liniowej – w trakcie danego roku podatkowego (2020) ze skutkiem od pierwszego dnia owego roku podatkowego. Zdaniem spółki odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wolą ustawodawcy było i jest pozostawienie podatnikowi prawa do podjęcia swobodnej decyzji w omawianym zakresie w dowolnym momencie (z zastrzeżeniem, że wybór dotyczy danego całego roku podatkowego), zgodnie z art. 16i ust. 5 updop.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty