Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2024 r., sygn. II FSK 889/21
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), , Protokolant Wojciech Zagórski, po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 listopada 2020 r. sygn. akt III SA/Wa 330/20 w sprawie ze skargi H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w L. na zmianę interpretacji indywidualnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 9 grudnia 2019 r. nr DPP13.8221.195.2017.CPIJ w przedmiocie przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od H. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. z siedzibą w L. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 5 listopada 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 330/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę H. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością s.k.a. z siedzibą w L. na zmianę interpretacji indywidualnej dokonaną przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w dniu 9 grudnia 2019 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
2. W wywiedzionej od powyższego wyroku skardze kasacyjnej skarżący zaskarżył to orzeczenie w całości, zarzucając mu:
I na podstawie art. 174 pkt 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r. poz. 2325 ze zm., dalej jako "p.p.s.a."), naruszenie przepisów postępowania w sposób mający istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:
1) art. 10 p.p.s.a. w zw. z art. 90 § 1 p.p.s.a. z art. 15zzs4 ust. 2 i 3 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn. Dz.U. z 2020r. poz. 1842; dalej "uCOVID") oraz art. 45 ust. 1 i 2 Konstytucji RP poprzez ograniczenie prawa do jawnego rozpoznania sprawy przez sąd i rozpoznanie sprawy na posiedzeniu niejawnym, zaniechanie przeprowadzenia rozprawy na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku lub przeprowadzenia rozprawy w budynku sądu bez powyższych urządzeń, pomimo, że taki tryb działania nie wywoływałby nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w niej uczestniczących oraz nie zachodziły przesłanki by nie było można rozprawy przeprowadzić na odległość, a prowadzenie postępowania w sposób jawny pozwalałoby zachować konstytucyjnie chronione prawa skarżącej,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty