08.07.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 2020 r., sygn. I FSK 1941/19

Interpretacje podatkowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 lipca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S.A. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Łd 329/19 w sprawie ze skargi P. S.A. z siedzibą w B. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2016 r. nr 1061-IPTPP3.4512.183.2016.2.MJ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. S.A. z siedzibą w B. kwotę 560 (słownie: pięćset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 27 czerwca 2019 r. sygn. akt I SA/Łd 329/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w B.(dalej: Spółka lub skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 21 czerwca 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

2. Przedstawiając stan sprawy Sąd ten wskazał, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji Spółka podała, że jako czynny podatnik VAT, dokonuje w ramach prowadzonej działalności zakupów od podmiotów krajowych towarów ujętych w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 710 ze zm.; dalej: "u.p.t.u."), a do zawieranych transakcji stosuje mechanizm odwrotnego obciążenia. W praktyce gospodarczej Spółki zdarza się, że do otrzymanych przez nią faktur pierwotnych kontrahenci wystawiają faktury korygujące, które w zależności od sytuacji, powodują zmniejszenie bądź zwiększenie obrotu. Zmniejszenie obrotu jest skutkiem wskazania w fakturze pierwotnej nieprawidłowej ilości towaru, stawki VAT bądź błędu rachunkowego, ewentualnie — jest wynikiem zwrotu towaru np. ze względu na otrzymanie zawyżonej jego ilości, niezgodnej z zamówieniem/umową, uznania reklamacji, udzielenia rabatu, obniżenia ceny w wyniku ustaleń stron po dokonaniu transakcji. Również faktury korygujące zwiększające obrót są wystawiane z podobnych przyczyn (np. błąd polegający na zaniżeniu obrotu poprzez wskazanie nieprawidłowej ilości towaru, błąd rachunkowy, podwyższenie ceny w wyniku ustaleń stron po dokonaniu transakcji). Spółka nadmieniła, że jej dostawcy są podatnikami VAT czynnymi a dostawy nie są przedmiotowo zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u..

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne