Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2020 r., sygn. I FSK 17/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska (spr.), Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej L.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 14 marca 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 1230/15 w sprawie ze skargi L.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od L.J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Skarga kasacyjna L.J. (dalej: skarżący) dotyczy wyroku z 14 marca 2016 r., którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., dalej: p.p.s.a.) oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 maja 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2012 r.
2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że w okresie od lipca 2013 r. do marca 2014 r. przeprowadzone zostały u skarżącego, prowadzącego działalność gospodarczą jako F. z siedzibą w Z., kontrole podatkowe w zakresie prawidłowości rozliczenia VAT oraz transakcji wewnątrzwspólnotowych zrealizowanych od 1 kwietnia do 31 grudnia 2012 r. Organ wskazał, że w trakcie kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości w zakresie sprzedaży oraz rozliczenia podatku należnego, ani w zakresie zakupów oraz podatku naliczonego za lipiec ale kwota rozliczenia wynikająca z deklaracji uległa zmianie, gdyż Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z 29 grudnia 2014 r. określił skarżącemu zobowiązanie w podatku od towarów i usług za czerwiec 2012 r., zmniejszając kwotę nadwyżki podatku naliczonego na należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy określoną w deklaracji skarżącego, co skutkowało koniecznością określenia decyzją na nowo zobowiązania w podatku od towarów i usług za lipiec 2012 r. Po rozpoznaniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty