Wyrok NSA z dnia 25 lutego 2020 r., sygn. I FSK 1574/17
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 252/17 w sprawie ze skargi S. C. na interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 października 2016 r. nr IBPP1/4512-569/16-2/MS w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 21 czerwca 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 252/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę S. C. (zwanej dalej "Skarżącą", "Wnioskodawcą") i uchylił interpretację indywidualną Ministra Rozwoju i Finansów z 26 października 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej wskazał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego Wnioskodawczyni podała, że jako podatnik VAT czynny prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w kilku różnych obszarach oraz że planuje przekazać swojemu mężowi w drodze darowizny przysługujące jej prawa do znaku towarowego, wykorzystywanego w jej działalności gospodarczej. Znak towarowy został wytworzony przez Skarżącą we własnym zakresie, w związku z czym nie poniosła ona wydatków na jego nabycie. Jedyne wydatki, jakie poniosła związane były z uzyskaniem praw ochronnych do tego znaku. Od tych wydatków nie był naliczany VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty