22.01.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. I FSK 2012/15

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku (obecnie Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 czerwca 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1379/14 w sprawie ze skargi Gminy C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 2 września 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego 2009 r. do grudnia 2012 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 340 i 343-348v akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1379/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: sąd pierwszej instancji) po rozpoznaniu sprawy ze skargi Gminy C. (dalej: Gmina) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku (dalej: organ odwoławczy) z dnia 2 września 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od lutego 2009 r. do grudnia 2012 r. uchylił zaskarżoną decyzję, określił, że nie może być ona wykonana oraz zasądził na rzecz Gminy zwrot kosztów postępowania.

1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że spór w sprawie dotyczy tego, czy Gminie przysługuje prawo dokonania odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na inwestycję w postaci budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków oraz budowy sieci wodnokanalizacyjnych, nieodpłatnie przekazanych samorządowemu zakładowi budżetowemu Gminy, tj. Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej, w związku z korektą deklaracji VAT-7 za wskazane okresy rozliczeniowe. W ramach korekty Gmina wykazała podatek naliczony z tytułu zakupów inwestycyjnych, natomiast ani w pierwotnych deklaracjach VAT-7 ani w złożonych korektach nie wykazała sprzedaży opodatkowanej i podatku należnego związanych z nabywanymi inwestycjami. Zdaniem organów Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w opisanym przypadku, gdyż nabyte przez nią środki trwałe wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych przez gminny zakład budżetowy, będący odrębnym od Gminy podatnikiem VAT. Gmina swoje prawo do odliczenia podatku naliczonego wywodzi natomiast z faktu ścisłych powiązań między Gminą a gminnym zakładem budżetowym i realizowania przez ten zakład zadań własnych Gminy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne