27.02.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2020 r., sygn. II FSK 399/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Nasierowska, Sędzia WSA del. Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Szefa Krajowej Administracji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 1705/16 w sprawie ze skargi W. I. Limited z siedzibą na M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 5 lutego 2016 r. nr IPPB3/4510-972/15-4/AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 29 maja 2017r., sygn. akt III SA/Wa 1705/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi W. I. Limited z siedzibą na Malcie (dalej: Spółka), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 5 lutego 2016r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Powyższy wyrok i inne orzeczenia sądów administracyjnych przywołane w niniejszym uzasadnieniu, dostępne są w bazie orzeczeń sądów administracyjnych (http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

W złożonej skardze kasacyjnej Szef Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: Szef KAS), zarzucił na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017r. poz. 1369 ze zm. - dalej: p.p.s.a.) naruszenie przepisów prawa materialnego w postaci art. 12 ust. 4d, ust. 11 oraz ust. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016r. poz. 1888 ze zm. - dalej: u.p.d.o.p) poprzez uznanie przez Sąd, że wniesienie przez Spółkę tytułem wkład niepieniężnego udziałów lub akcji w spółce portfelowej do spółki przejmującej w sposób opisany pod literą "b" wniosku o interpretację stanowić będzie wymianę udziałów o której mowa w w/w przepisie, gdy tymczasem właściwa subsumcja stanu faktycznego do treści przepisu powinna doprowadzić Sąd do wniosku, że w warunkach opisanych w zdarzeniu przyszłym nie będziemy mieć do czynienia z tzw. wymianą udziałów, gdyż w/w przepisy dotyczą sytuacja nabycia udziałów czy akcji przez spółkę nabywającą od jednego wspólnika w ramach kilku transakcji, a nie ich nabycia od kilku wspólników w ramach transakcji z nimi zawieranych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne