Wyrok NSA z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. II FSK 351/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia del. WSA Krzysztof Kandut (sprawozdawca), po rozpoznaniu w dniu 10 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B sp. z o.o. z siedzibą w A od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 29 listopada 2023 r., sygn. akt I SA/Sz 295/23 w sprawie ze skargi B sp. z o.o. z siedzibą w A na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.38.2023.2.MBD w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B sp. z o.o. z siedzibą w A na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 29 listopada 2023 r. sygn. I SA/Sz 295/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę B spółka z o.o. w A (dalej zwana także: podatnik, skarżąca) na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
We wniosku o interpretację podatnik podał, że w ramach prowadzonej działalności opracowuje stanowiące nowość na rynku międzynarodowym zaawansowane narzędzia informatyczne ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie biznesu oraz kontakt z klientami (oprogramowanie dla sektora e-commerce). Produkty IT sprzedawane są za pośrednictwem spółki zależnej (z siedzibą w USA) należącej do wnioskodawcy, na podstawie zawartej umowy. Podatnik prowadzi ewidencję rachunkową, która umożliwia ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i odpowiednio dochodu/straty związanych z poszczególnymi produktami IT, w tym kosztów obejmujących kwalifikowane prawo własności intelektualnej (dalej: KPWI). Wnioskodawca wskazał, że do końca 2022 r. dokonywał zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z wszystkich KPWI, z uwagi na ograniczenia w posiadanym systemie rachunkowo-księgowym. Obecnie prowadzi odrębną ewidencję rachunkową w której wyodrębnia na bieżąco przychody i koszty uzyskania przychodów związane z KPWI, co pozwala na obliczenie dochodów (straty) przypadających na każde KPWI. Wszystkie produkty IT powstały w ramach działalności badawczo-rozwojowej spółki, o której mowa w art. 4a pkt 26 - 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.- dalej zwana: u.p.d.o.p.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty