Wyrok NSA z dnia 15 października 2019 r., sygn. II OSK 1864/19
Administracyjne postępowanie
Dnia 15 października 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędziowie: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 15 października 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 maja 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 101/18 w sprawie ze skargi P.G. na bezczynność Ministra Infrastruktury i Budownictwa w przedmiocie rozpatrzenia wniosku uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 maja 2018 r. sygn. akt IV SAB/Wa 101/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.G. na bezczynność Ministra Infrastruktury i Budownictwa w przedmiocie rozpatrzenia wniosku.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:
Pismem z dnia 11 lipca 2017 r. P.G. wniósł skargę na bezczynność Ministra Infrastruktury i Budownictwa polegającą na pozostawieniu, w trybie art. 64 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2017 r., poz. 1257) zwanej dalej "k.p.a.", bez rozpoznania (pismem z dnia 28 czerwca 2017 r.) jego wniosku z dnia 20 czerwca 2017 r. o uchylenie decyzji lokalizacyjnej i wypłatę odszkodowania według prawa cywilnego.
W odpowiedzi na skargę Minister Infrastruktury i Budownictwa wniósł o jej oddalenie. W uzasadnieniu organ ten wskazał, iż zostały mu przekazane wniosek skarżącego o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji Wojewody Mazowieckiego nr [...] z dnia [...] października 2014 r. o ustaleniu lokalizacji linii kolejkowej oraz odwołanie skarżącego wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia od decyzji Wojewody Mazowieckiego nr [...] z dnia [...] lipca 2017 r. o ustaleniu odszkodowania za nieruchomość przejętą na rzecz Skarbu Państwa na użytkowanie wieczyste [...] S.A. Pisma te nie zawierały adresu skarżącego, a jedynie adres poczty elektronicznej. Zdaniem organu adres poczty elektronicznej "[...]" nie spełnia wymogów art. 63 § 2 i § 3 k.p.a., a przepisy nie przewidują prowadzenia ze stroną korespondencji mailowej. Podjęte działania w kierunku ustalenia adresu skarżącego nie przyniosły rezultatów. Dlatego, wobec braku adresu strony, podanie o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania zostało pozostawione bez rozpoznania - adnotacje z dnia 11 stycznia 2017 r. oraz z dnia 3 lutego 2017 r. Również i kolejne pismo z dnia 20 czerwca 2017 r. pozostawione bez rozpoznania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty