01.10.2019

Wyrok NSA z dnia 1 października 2019 r., sygn. II OSK 2690/19

Budowlane prawo

 

Dnia 1 października 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zdzisław Kostka po rozpoznaniu w dniu 1 października 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 200/19 w przedmiocie oddalenia sprzeciwu J. K. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie odstąpienia od nałożenia obowiązków dotyczących robót budowlanych 1. oddala skargę kasacyjną, 2. prostuje komparycję zaskarżonego wyroku w ten sposób, że w miejsce słów: "[...] grudnia 2019 r." wpisuje słowa: "[...] grudnia 2018 r."

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 27 lutego 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 200/19, powołując się na art. 151a § 2 p.p.s.a., oddalił sprzeciw J. K. od decyzji [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] grudnia 2018 r., którą uchylono decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z [...] października 2018 r. o odstąpieniu od nałożenia na skarżącego obowiązków wymienionych w art. 51 Prawa budowlanego w sprawie robót budowlanych wykonanych w lokalu mieszkalnym nr [...] w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ul. [...] w W. wraz ze zmianą sposobu użytkowania lokalu na hotel, oraz przekazano sprawę organowi pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia. Wyrok ten został wydany w następujących istotnych okolicznościach sprawy.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego [...] decyzją z [...] października 2018 r. odstąpił od nałożenia na skarżącego obowiązków wynikających z art. 51 Prawa budowlanego w sprawie robót budowlanych wykonanych w lokalu mieszkalnym nr [...] wraz ze zmianą sposobu użytkowania lokalu na hotel. Zdaniem organu, pomimo wykonania w lokalu nr [...], który znajduje się na III i IV piętrze budynku mieszkalnego wielorodzinnego, robót budowlanych polegających na postawieniu ścian i wstawieniu dodatkowych drzwi, wydzieleniu na III piętrze z dużego pokoju małego korytarza i czterech osobnych pokoi, dostawieniu ściany pomiędzy aneksem kuchennym a pokojem, podzieleniu każdego z trzech pokoi na IV piętrze na dwa odrębne pokoje oraz wyodrębnieniu na poddaszu przedsionka i dwóch pokoi, stwierdzono, że były to jedynie zmiany aranżacyjne, mające charakter kosmetyczny, polegający na wykonaniu za pomocą ścianek działowych z płyt gipsowo - kartonowych podziału mieszkania, bez negatywnego wpływu na konstrukcję budynku. Organ nadzoru budowanego swoje twierdzenia oparł na przesłanym przez skarżącego dokumencie pn. "Ocena techniczna robót budowlanych wykonanych w lokalu nr [...] w budynku przy ul. [...] w W.", z którego wynikało, że lokal jest użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem jako lokal mieszkalny i nie zmieniła się jego funkcja użytkowa lub obciążenie użytkowe, że wydzielone pokoje są pomieszczeniami mieszkalnymi i spełniają wszystkie wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz że roboty budowlane zostały wykonane zgodnie ze sztuką techniczną. Twierdząc, że lokal nadal jest użytkowany jako lokal mieszkalny, organ administracji nie uznał go za hostel lub hotel.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne