10.09.2019

Wyrok NSA z dnia 10 września 2019 r., sygn. II OSK 2782/18

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie sędzia NSA Teresa Zyglewska /spr./ sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 10 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 9 maja 2018 r. sygn. akt II SA/Gl 24/18 w sprawie ze skargi G. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2018 r., sygn. akt II SA/Gl 24/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę G. S. (skarżący) na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] listopada 2017 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Pismem z [...] marca 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] wszczął postępowania w sprawie legalności wielkogabarytowej reklamy usytuowanej ma terenie [...] Na działce nr [...] km [...] przy ulicy [...] w [...].

Organ ustalił, że reklama została wybudowana w 2010 r. na podstawie zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego [...] z dnia [...] maja 2010 r., do którego to zgłoszenia urząd nie zgłosił sprzeciwu. Wybudowana została zgodnie z projektem załączonym do zgłoszenia, który zakładał, że element nośny miały stanowić wylewne żelbetowe stopy fundamentowe w ilości 6 sztuk, do których miały być przytwierdzone słupki z profili zamkniętych połączone ze sobą spawami w odległości 1,5 m. Organ stwierdził, że zamiast wylewanych stóp fundamentowych zastosowano gotowe prefabrykowane stopy fundamentowe, nie zgłębione. Natomiast słupy konstrukcji wsporczej zamiast co 1,5 m zostały połączone łącznikami co 2,0 m. Osiowy rozstaw słupów, który miał wynosić 3,65 m, wynosi 3,8 m w związku z czym reklama ma szerokość większą niż planowane Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej w [...] Nr [...] z dnia [...] lutego 2011 r. przedmiotowa wielkogabarytowa reklama usytuowana jest na obszarze oznaczonym symbolem 7U - przeznaczonym pod nieuciążliwą zabudowę usługową, w którym zgodnie z § 7 ust. 4 pkt 3 dopuszcza się lokalizację wolnostojących reklam. Zdaniem organu nie narusza więc ustaleń obowiązującego planu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne