20.11.2018

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2018 r., sygn. II OSK 216/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędzia del. WSA Marcin Kamiński (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Justyna Żurawska po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. L.-W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 października 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 911/16 w sprawie ze skargi A. L.-W. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 21 października 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 911/16, oddalił skargę A. L. - W. (skarżąca) na decyzję nr [...] [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. (organ odwoławczy) z dnia [...] maja 2016 r. znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. - Powiat G. (organ I instancji) decyzją nr [...] z dnia [...] września 2015 r. znak: [...], w oparciu o art. 48 ust. 1 w zw. z art. 48 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane (u.p.b.) nakazał skarżącej - właścicielce działek nr [...],[...]- rozbiórkę urządzenia reklamowego podświetlanego stacji [...] wraz z fundamentem i przynależną instalacją elektryczną, zlokalizowanego na działkach nr [...],[...], obr. 43 K. przy al. [...] w K. wykonanego bez zgody właściwego organu administracji architektoniczno- budowlanej, wobec braku wypełnienia w całości obowiązku nałożonego postanowieniem organu I instancji z dnia [...] stycznia 2015 r., znak: [...]. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, iż przeprowadzone w dniu [...] października 2015 r. oględziny obiektu budowlanego tj. urządzenia reklamowego stacji [...] ustaliły fundament betonowy, w którym zamontowany jest pylon reklamowy podświetlany. Przedmiotowe urządzenie wyposażone jest w instalację elektryczną. Wymiary fundamentu to: wysokość ponad poziom terenu 0,65 m, długość 3,20 m, szerokość 2,80 m. Wysokość pylonu wynosi w ramach możliwej oceny wizualnej około 7,0 m. Organ I instancji wskazał, iż obiektu nie można zakwalifikować do żadnego wyjątku od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę w oparciu o art. 29 i art. 30 u.p.b. Nadto skarżąca nie wypełniła w całości obowiązku nałożonego postanowieniem organu I instancji z dnia [...] stycznia 2015 r., znak: [...], co uniemożliwia wdrożenie postępowania legalizacyjnego. Organ podkreślił przy tym, iż obowiązek nałożony został na właściciela działek, na których posadowiony został obiekt, który nie wskazał inwestora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne