25.09.2019

Wyrok NSA z dnia 25 września 2019 r., sygn. II OSK 2201/18

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.) Sędzia del. WSA Anna Szymańska po rozpoznaniu w dniu 25 września 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, O. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2018 r. sygn. akt VII SA/Wa 1428/17 w sprawie ze skargi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia P "P." z siedzibą w R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 26 kwietnia 2017 r. znak: ..., ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargi kasacyjne.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 28 marca 2018 r., sygn. akt VII SA/Wa 1428/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia P. "P." z siedzibą w R. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 26 kwietnia 2017 r. znak: ..., ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji, uchylił zaskarżoną oraz poprzedzającą ją decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z 15 marca 2017 r. znak: ..., ... oraz zasądził na rzecz strony zwrot kosztów postępowania sądowego.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał, że przedmiotem kontroli Sądu była decyzja GINB, utrzymująca w mocy własną decyzję o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji PINB umarzającej na podstawie art. 105 § 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego postępowanie administracyjne w sprawie zainstalowania antenowej konstrukcji wsporczej i instalacji radiokomunikacyjnej - stacji bazowej telefonii komórkowej O. na dachu budynku przy ul. W.

Organy nadzoru budowlanego uznały, że roboty wykonane przez inwestora stanowiły instalowanie urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, na obiektach budowlanych w znaczeniu przyjętym w art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy - Prawo budowlane. Nie wymagały zatem uzyskania pozwolenia na budowę i nie kwalifikowały się do dokonania zgłoszenia budowlanego. Dokonane podczas wizji lokalnej pomiary wykazały, że konstrukcje przedmiotowej stacji bazowej wykonano zgodnie z przedłożonym projektem budowlanym. Sporządzone protokoły badań i sprawdzeń nie wykazały nieprawidłowości. Organy wskazały również, że inwestycja nie wymagała przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko i na obszar Natura 2000. Takie zaś ustalenia stanowią podstawę do umorzenia postępowania na podstawie art. 105 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego w sprawie zainstalowania antenowej konstrukcji wsporczej i instalacji radiokomunikacyjnej - stacji bazowej telefonii komórkowej O. na dachu budynku przy ul. W. Z uwagi na bezprzedmiotowość postępowania wystąpił bowiem brak materialnoprawnych podstaw do dalszego jego prowadzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne