Wyrok NSA z dnia 24 września 2019 r., sygn. I OSK 2234/17
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski Sędziowie: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Anna Wawrzyniak po rozpoznaniu w dniu 24 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Generalnego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 2088/16 w sprawie ze skargi G. S. na decyzję Prokuratora Generalnego z dnia [...] października 2016 r. nr: [...] w przedmiocie dodatku wyrównawczego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 czerwca 2017 r., sygn. akt II SA/Wa 2088/16, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi G. S. na decyzję Prokuratora Generalnego z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie dodatku wyrównawczego, stwierdzono nieważność zaskarżonej decyzji oraz utrzymanej nią w mocy decyzji Prokuratora Okręgowego w [...] z dnia [...] sierpnia 2016 r.
Wyrok ten wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy rozstrzygnięcie Prokuratora Okręgowego w [...] z dnia [...] sierpnia 2016 r. na mocy którego przyznano Prokuratorowi Prokuratury Rejonowej [...], zaszeregowanemu do stopnia etatowego pułkownika, dodatek wyrównawczy. Wskutek odwołania tegoż Prokuratora, w którym domagał się skorygowania decyzji poprzez przyznanie wynagrodzenia w wyższej stawce awansowej wraz ze wszystkimi składnikami nabytymi na dotychczasowym stanowisku Prokurator Generalny wyjaśnił, że zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą - Prawo o prokuraturze, jak i poprzednią ustawą o prokuraturze, prokurator ma prawo do wynagrodzenia zasadniczego przysługującego na zajmowanym stanowisku prokuratorskim, jak również do dodatku funkcyjnego przysługującego w związku z pełnioną funkcją. Natomiast rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lutego 2016 r. w sprawie wynagrodzenia zasadniczego prokuratorów oraz wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących prokuratorom (Dz. U. z 2016 r. poz. 271) określa wysokość dodatku ze względu na miejsce i rodzaj pełnionej funkcji, wypłacanego wyłącznie w związku z pełnieniem funkcji. Zatem otrzymywanie dodatku funkcyjnego będzie wiązało się zawsze z pełnieniem określonej funkcji, a pełniona funkcja nie jest tożsama z zajmowanym przez prokuratora stanowiskiem. Wynagrodzenie nabyte na dotychczas zajmowanym stanowisku nie obejmuje kwoty dodatku funkcyjnego, jako należności przysługującej wyłącznie w związku z pełnieniem funkcji. Ustawa Prawo o prokuraturze nie zawiera regulacji w kwestii ustalania wysokości i składników uposażenia prokuratorów do spraw wojskowych będących żołnierzami zawodowymi. W związku z tym - zgodnie z odesłaniem zawartym w jej art. 125 - stosuje się przepisy dotyczące żołnierzy zawodowych., a więc ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Określa się w niej składniki uposażenia żołnierzy zawodowych - uposażenie zasadnicze i dodatki do uposażenia. Jednym z takich dodatków jest dodatek wyrównawczy. Zgodnie z art. 80 ust. 2 tej ustawy w przypadku, gdy miesięczne uposażenie żołnierza zawodowego pełniącego zawodową służbę wojskową na stanowisku służbowym sędziego sądu wojskowego albo prokuratora do spraw wojskowych jest niższe od miesięcznego wynagrodzenia przysługującego na równorzędnym stanowisku i pełnionej funkcji sędziego sądu powszechnego albo wysokości wynagrodzenia prokuratora na takim samym stanowisku i pełnionej funkcji, żołnierzowi przysługuje dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między tym wynagrodzeniem, a uposażeniem należnym na zajmowanym stanowisku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty