Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 2019 r., sygn. I OSK 2043/17
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant st. asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 5 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 7 czerwca 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 263/17 w sprawie ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności wypłaconych z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego 1) uchyla punkt I zaskarżonego wyroku i w tym zakresie oddala skargę; 2) odstępuje od zasądzenia od J. W. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 7 czerwca 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 263/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, po rozpoznaniu skargi J. W., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] i decyzję Wójta Gminy Jarocin z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności wypłaconych tytułem świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Wnioskiem z dnia 17 października 2016 r. J. W. zwrócił się o umorzenie zadłużenia z funduszu alimentacyjnego, powołując się na trudną sytuacją materialną i rodzinną.
Decyzją z dnia [...] listopada 2016 r. nr [...] Wójt Gminy Jarocin orzekł o odmowie umorzenia J. W. należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego w kwocie 78.316,62 zł na rzecz dzieci: B., A. i A. W.
Organ I instancji uznał, że sytuacja rodzinna wnioskodawcy jest trudna z uwagi na konieczność sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawną matką, niemniej jednak nie można ją uznać za szczególnie wyjątkową. J. W. wraz z matką posiadają stałe źródło utrzymania, a instytucje zabezpieczenia społecznego nie mają na celu przejmowania w całości kosztów utrzymania dzieci z rodziców na rzecz podatników. Wnioskodawca powinien liczyć się z koniecznością spłaty należności, gdyż powstanie zadłużenia jest następstwem zaniechania polegającego na niewywiązywaniu się z obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci, ustanowionego wyrokiem sądowym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty