06.12.2016 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2016 r., sygn. I OSK 1446/15

Wyjątkowość instytucji zwolnienia z obowiązku alimentacyjnego oznacza, że umorzenie należności powinno mieć miejsce tylko wówczas, gdy sytuacja dochodowa zobowiązanego lub jego rodziny nie pozwala mu na wywiązanie się z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędzia del. WSA Mariusz Kotulski Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 8 stycznia 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 1207/14 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 8 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Kr 1207/14 oddalił skargę M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny i prawny sprawy Sąd wskazał, że pismem z dnia 18 listopada 2013 r. M. R. zwrócił się o umorzenie należności z tytułu wypłaconych jego dzieciom przez fundusz alimentacyjny świadczeń.

Podał, że znajduje się w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej i materialnej, nie pracuje zawodowo, a dochód uzyskany z prac dorywczych wystarcza jedynie na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.

Burmistrz Miasta i Gminy O. decyzją z dnia [...] marca 2014 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 2 pkt 3 i 10, art. 12, art. 25, art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2012 r. poz. 1228 ze zm.), odmówił M. R. umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego dla osób uprawnionych K. R. i K. R.. Organ I instancji wskazał, że obowiązek alimentacyjny spoczywa na każdym z rodziców, a alimenty służą realizacji ochrony dobra dziecka poprzez zapewnienie środków na jego godziwe utrzymanie, wychowanie czy też edukację. Z powodu niewywiązywania się przez M. R. z obowiązku alimentacyjnego względem swoich dzieci, wypłacane były ze środków publicznych świadczenia z funduszu alimentacyjnego zgodnie z konstytucyjną zasadą pomocniczości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne