18.04.2019

Wyrok NSA z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. I OSK 1827/17

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Justyna Łaskawska po rozpoznaniu w dniu 18 kwietnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 stycznia 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 619/16 w sprawie ze skargi A. Z. na bezczynność Prezydenta [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 1 czerwca 2016 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 20 stycznia 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 619/16 oddalił skargę A. Z. na bezczynność Prezydenta [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z 1 czerwca 2016 r. o udostępnienie informacji publicznej.

A. Z., reprezentowany przez adwokata Ł. G., wniósł od powyższego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego zaskarżając go w całości i - na podstawie art. 174 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1302 ze zm.), powoływanej dalej jako "P.p.s.a." - zarzucił Sądowi I instancji:

- naruszenie przepisów postępowania polegające na:

1) niezastosowaniu art. 161 § 1 pkt 3 P.p.s.a. poprzez brak umorzenia postępowania w sytuacji, w której skarżący przez swojego pełnomocnika wniósł w dniu 11 października 2016 r. o umorzenie postępowania sądowoadministracyjnego w niniejszej sprawie w zakresie zobowiązania do rozpatrzenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej ze względu na fakt, że w dniu wyrokowania postępowanie to stało się bezprzedmiotowe, a wskazane uchybienie miało istotny wpływ na wynik sprawy, ponieważ uwzględnienie tego faktu skutkowałoby umorzeniem postępowania;

2) niewłaściwym zastosowaniu art. 151 P.p.s.a. przez niezasadne oddalenie skargi, w sytuacji w jakiej skarżący przez pełnomocnika złożył wniosek o umorzenie postępowania sądowoadministracyjnego ze względu na fakt, że w momencie orzekania postępowanie było już bezprzedmiotowe, co wynikało z tego, że organ udostępnił informację publiczną, ale już po wniesieniu skargi; przy takim stanie faktycznym sprawy Sąd I instancji nie mógł rozstrzygnąć skargi przez jej oddalenie (a więc merytorycznie), ale powinien postępowanie umorzyć, a wskazane uchybienie miało istotny wpływ na wynik sprawy;

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne