22.03.2019 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2019 r., sygn. I OSK 1387/17

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marian Wolanin Sędziowie: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik Protokolant: starszy inspektor sądowy Karolina Kubik po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 stycznia 2017 r. sygn. akt I SA/Wa 1797/16 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz K. M. kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt I SA/Wa 1797/16) po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. M. uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] września 2016 r. w przedmiocie świadczenia wychowawczego.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.

W dniu 1 kwietnia 2016 r. skarżąca złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na "pierwsze dziecko". W składzie rodziny wymieniła siebie oraz córkę. W dniu 25 maja 2016 r. na adres podany przez skarżącą we wniosku skierowano wezwanie o dostarczenie dokumentów stwierdzających wysokość dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, na który ustalane jest prawo do świadczenia wychowawczego. List wrócił do organu z adnotacją, że "adres nie istnieje" oraz "[...] nie ma lokalu nr [...]". W dniu 6 czerwca skarżąca złożyła pod groźbą odpowiedzialności karnej oświadczenie pisemne o tym, że nie prowadzi wspólnego gospodarstwa z ojcem dziecka oraz że córka przebywa z nią i jest pod jej stałą opieką. W dniu 13 czerwca 2016 r. pracownik organu przeprowadził ze skarżącą rozmowę telefoniczną, podczas której odmówiła podania prawdziwego adresu zamieszkania. Nadto ustalono, że ojciec dziecka pobiera zasiłek pielęgnacyjny, przyznany na córkę zamieszkałą w W. przy ul. [...]. Ojciec nie informował organu o zmianie miejsca zamieszkania córki. Podczas wywiadu pracownik socjalny stwierdził, że podany przez skarżącą adres przy al. [...] w W. nie istnieje. Udał się zatem pod adres zamieszkania ojca dziecka, przy ul. [...], gdzie zastał skarżącą i córkę. Pracownik podał powód wizyty, ale skarżąca nie wyraziła zgody na przeprowadzenie wywiadu, nie chciała podać adresu faktycznego zamieszkiwania jej i córki. Pracownik poprosił skarżącą o nawiązanie kontaktu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, ale do dnia 5 lipca 2016 r. nie uczyniła tego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne