Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2017 r., sygn. I OSK 301/17
Prawo ubiegania się o zasiłek wywodzi się z obowiązku alimentacyjnego, do której art. 16a ust. 1 ustawy wprost się odwołuje, nie przewidując żadnego rozwiązania odmiennego, pozwalającego odstąpić od kodeksowej kolejności zobowiązanych, umożliwiającego przyznanie świadczenia osobie spokrewnionej w dalszym stopniu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia del. NSA Leszek Kiermaszek (spr.) po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Po 639/16 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r., Nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Po 639/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. M. (dalej określanej jako skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2016 r., nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego
Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy.
Prezydent Miasta G. decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r., nr [...], działając na podstawie art. 16a, art. 20 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114, ze zm., obecnie Dz. U. z 2016 r. poz.1518, ze zm., dalej powoływanej jako ustawa), odmówił skarżącej przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego na jej babcię, M. S.. Stwierdził, że świadczenie to przysługuje osobom, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r.-Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2015 r. poz. 2082, ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 682, dalej powoływanej jako K.r.o.) ciąży obowiązek alimentacyjny. Następnie organ wskazał, że w niniejszej sprawie nie wystąpiła przyczyna obiektywna, taka jak niepełnosprawność czy długotrwała ciężka choroba, uniemożliwiająca osobom spokrewnionym z M. S. w pierwszym stopniu sprawowanie nad nią opieki. Okolicznością taką nie mogą być bowiem konieczność wykonywania pracy zarobkowej przez jej córki oraz wskazany w ich oświadczeniach brak predyspozycji do opieki nad osobą starszą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty