Wyrok NSA z dnia 28 lipca 2017 r., sygn. I OSK 307/17
Stosowanie prawa przez sądy nie powinno wypełniać istniejących instytucji prawnych zupełnie nowymi treściami, wbrew jasno wyrażonej woli ustawodawcy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska, Sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Bk 665/16 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z 22 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Bk 665/16 oddalił skargę I. K. (dalej jako "skarżąca") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał następujący stan faktyczny i prawny:
Wójt Gminy D. decyzją z [...] sierpnia 2016 r. nr [...], na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.), powoływanej dalej jako "U.ś.r.", odmówił skarżącej ustalenia prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad teściową - M. K.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z [...] września 2016 r. utrzymało powyższą decyzję w mocy podzielając stanowisko organu pierwszej instancji, że w ustalonym stanie faktycznym brak było podstaw do przyznania wnioskowanego świadczenia. Choć skarżąca faktycznie sprawuje opiekę nad legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności teściową oraz spełnione jest kryterium dochodowe, to jednak nie należy ona do kręgu osób, na których, w myśl przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2015 r. poz. 2082 ze zm.), ciąży obowiązek alimentacyjny, który to warunek jest konieczny do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie art. 16a ust. 1 U.ś.r. Łączący wnioskodawczynię z teściową stosunek powinowactwa nie daje podstaw do przyznania zasiłku nawet w sytuacji, gdy pozostałe przesłanki warunkującego jego przyznanie zostały spełnione.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty