Wyrok NSA z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. II OSK 931/17
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Robert Sawuła Sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Szpojankowski po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. N. i L. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 23 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Ke 891/16 w sprawie ze skargi M. N. i L. N. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Ke 891/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę skarżących na zaskarżoną decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, zwanego dalej "WINB", [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego. Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.
W administracyjnym toku instancji oraz po wyrokach Sądów Administracyjnych (wyrok WSA w Kielcach z 10 marca 2011 r., II SA/Ke 62/11; wyrok NSA z 27 listopada 2012 r., II OSK 1346/11; wyrok WSA w Kielcach z 24 kwietnia 2014 r., II SA/Ke 154/14) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, zwany dalej "PINB", [...] wydał decyzję z dnia [...] marca 2014 r., znak: [...], którą na podstawie art. 51 ust. 5 Prawa budowlanego nałożył na skarżących nakaz rozbiórki kondygnacji poddasza budynku garażowego będącego w budowie na działce nr [...] w m. P., gm. M. oraz po dokonaniu rozbiórki zabezpieczenie budynku przed stratami materialnymi.
Wymienione wyżej rozstrzygnięcie zapadło w związku z następującymi ustaleniami. Przedmiotowy budynek powstał z istotnymi odstępstwami od decyzji o pozwoleniu na budowę, co uzasadniało wdrożenie naprawczego trybu postępowania z art. 50-51 Prawa budowlanego. Dlatego postanowieniem z dnia [...] marca 2013 r. organ I instancji nałożył na skarżących obowiązek usunięcia w terminie do dnia 31 lipca 2013 r. nieprawidłowości w przedłożonym projekcie zamiennym przez doprowadzenie tego projektu do zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przy piśmie z dnia 9 września 2013 r. skarżący przedłożyli projekt budowlany zamienny. Projekt ten jednak był niezgodny z planem miejscowym, ponieważ przewidywał poddasze użytkowe o wysokości 4,30 m, a więc zabudowę dwukondygnacyjną, w sytuacji gdy plan miejscowy dla terenu inwestycji przewidywał dla budynku garażowego wysokość jednej kondygnacji naziemnej - wys. max 3,5 m do okapu (§ 48 pkt 5 lit. e planu miejscowego). W tych warunkach zastosowanie znalazł art. 51 ust. 5 Prawa budowlanego uprawniający organ nadzoru budowlanego do nałożenia nakazu rozbiórki poddasza budynku, którą tą część budynku przewiduje przedłożony przez inwestorów (skarżących) projekt budowlany zamienny. Jednak projekt ten z ww. powodów zatwierdzony być nie może i w efekcie jest niemożliwe udzielenie inwestorom pozwolenia na wznowienie budowy w oparciu o ten projekt.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty