15.02.2019

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2019 r., sygn. I OSK 485/18

Reforma rolna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. R., A. R., R. K., S. R. i Z. R.o od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2017 r. sygn. akt I SA/Wa 1031/17 w sprawie ze skargi Powiatu [...] na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2017 r. nr [...] w przedmiocie reformy rolnej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. R., A. R., R. K., S. R. i Z. R. solidarnie na rzecz Powiatu [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 listopada 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] maja 2017 r.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Wojewoda [...], na wniosek K. R., następcy prawnego byłego właściciela majątku ziemskiego [...], prowadził w trybie § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 1 stycznia 1945 r. w sprawie wykonania dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (Dz.U. z 1945 r. Nr 10, poz. 151 ze zm.), postępowanie o stwierdzenie, że zespół pałacowo-parkowy, wchodzący w skład majątku ziemskiego "[...]", zlokalizowany na części działki nr [...] w obrębie [...], nie podpada pod działanie art. 2 ust. 1 lit. e dekretu PKWN.

W sprawie wywołanej tym wnioskiem i podjętych w niej decyzji wydane zostały dwa wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W pierwszym z nich, tj. wyroku z 18 grudnia 2006 r. IV SA/Wa 1868/06, którym uchylono decyzje organów obu instancji, Sąd wskazywał na konieczność ustalenia, czy objęty wnioskiem zespół pałacowo-parkowy pozostawał w funkcjonalnej i gospodarczej łączności z gospodarstwem rolnym. Wyjaśniał przy tym, że łączność taka występuje wtedy, gdy gospodarstwo rolne nie mogło funkcjonować bez tego zespołu, albowiem stanowiło jego integralną część z uwagi na te gospodarcze i funkcjonalne powiązania. Sam związek funkcjonalny przez osobę właściciela był niewystarczający. Również fakt zamieszkiwania w obiektach mieszkalnych właściciela całej nieruchomości ziemskiej nie wystarczał bowiem do przejęcia nieruchomości ziemskiej wraz z tymi obiektami mieszkalnymi. W kolejnym wyroku z 9 marca 2011 r. IV SA/Wa 81/11 Sąd uchylił decyzje organów obu instancji ze względu na brak wykazania, zgodnie z wytycznymi sformułowanymi w pierwszym wyroku, czy majątek ziemski w [...] mógł funkcjonować bez części pałacowo-parkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp