27.03.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2019 r., sygn. II GSK 288/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zabłocka (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 września 2016 r. sygn. akt III SA/Łd 975/15 w sprawie ze skargi A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia 28 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. Z. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 września 2016 roku sygn. akt III SA/Łd 975/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia 28 lipca 2015 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 17 grudnia 2013 r. w lokalu gastronomicznym "H.", [...] należącym do A. Z., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowa A. Z., funkcjonariusze celni Urzędu Celnego II w Łodzi przeprowadzili kontrolę w zakresie przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier, o których mowa w ustawie z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm., dalej: u.g.h.) W lokalu znajdowały się dwa włączone i udostępnione dla klientów urządzenia: A. M. M. - bez widocznego numeru i H. S. oznaczony numerem [...]. Lokal nie posiadał wymaganych prawem zezwoleń na urządzanie gier na automatach, wydanych przez Izbę Skarbową. W wyniku eksperymentu stwierdzono, że funkcjonowanie urządzeń spełnia przesłanki art. 2 ust. 5 u.g.h. Ustalono ponadto, że automat A. M. M. realizuje wygrane pieniężne, co stanowi naruszenie art. 2 ust. 3 u.g.h. Eksperyment potwierdził, że gra na urządzeniach posiada charakter losowy i komercyjny. Skarżąca wskazała, że właścicielem automatu A. M. M. jest zgodnie z umową najmu powierzchni z dnia 1 listopada 2013 r. PHU M. D. z siedzibą w N. Właścicielem drugiego automatu do gier H. S. A. I. G. jest firma A. G.G.G. Za automat Apex skarżąca otrzymuje opłatę dzierżawną wysokości 200 zł, a za drugi automat Hot Spot otrzymuje opłatę dzierżawną w wysokości 250 zł. Skarżąca wstawiła automaty do baru w celu zarobkowym, aby zwiększyć frekwencję klientów, a przez to obrót. Według skarżącej "jak była wygrana to automat sam wypłacał".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne