19.02.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2019 r., sygn. II GSK 5340/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia NSA Mirosław Trzecki (spr.) Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych K. W. i H. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 17 sierpnia 2016 r. sygn. akt III SA/Lu 289/16 w sprawie ze skargi K. W. i H. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargi kasacyjne; 2. zasądza solidarnie od K. W. i H. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie 3.600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Lu 289/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargi K. W. i H. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej z [...] grudnia 2015 r. w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

W wyniku kontroli przeprowadzonej [...] października 2014 r. ustalono, że w lokalu o nazwie "[...]", mieszczącym się przy ul. [...] w [...], znajdowały się włączone i przygotowane do gry automaty MAX CASH 2 MULTIGAME nr [...] oraz NOVO-PUB nr [...]. Gry kontrolne przeprowadzone na tych urządzeniach doprowadziły do uznania, że naruszono przepisy ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 165; dalej u.g.h.).

Decyzją z [...] sierpnia 2015 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Lublinie wymierzył skarżącym (oznaczonym jako "[...]") karę pieniężną w łącznej wysokości 24.000 zł za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Decyzją z [...] grudnia 2015 r. Dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej utrzymał w mocy powyższą decyzję.

W ocenie organu, wobec dowodów zgromadzonych w postępowaniu należało uznać, że prowadzące działalność w formie spółki cywilnej K. W. i H. K. podlegają karze pieniężnej na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h., jako urządzające gry w rozumieniu tego przepisu. W lokalu prowadzonego przez skarżące sklepu, a więc poza kasynem gry, znajdowały automaty do gier. K. W. i H. K. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umów najmu zawartych w dniach [...] kwietnia 2014 r. i [...] czerwca 2014 r. udostępniły powierzchnię lokalu z przeznaczeniem na zainstalowanie urządzeń, zapewniając możliwość podłączenia urządzeń do instalacji elektrycznej i ich poprawne funkcjonowanie oraz zobowiązując się do udostępniania urządzeń do używania gościom oraz klientom lokalu zgodnie z ich przeznaczeniem. Z tytułu najmu najemca był zobowiązany do zapłaty czynszu w wysokości 162,60 zł powiększonego o należny podatek VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne